Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Ciepły dom, czyste powietrze oraz niższe rachunki to realna część naszego programu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji rządowego programu Czyste Powietrze na spotkaniu z mieszkańcami Opoczna.

- Chcemy doprowadzić do tego, aby droga do lepszej jakości powietrza była krótsza – oświadczył premier. Morawiecki zadeklarował również, że rząd w ramach programu Czyste Powietrze zdecydował się przeznaczyć w ciągu 10. lat ponad 100 mld zł. Kwota ta, według zapowiedzi, zostanie wykorzystana na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców i kotłów lub zakup nowych.

- Realizacja programu to kolejna spełniona obietnica rządu zapowiadana m.in. w expose – zauważył Morawiecki.

- Opoczno znajduje się na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) miejsc, gdzie cały czas powietrze jest bardzo zanieczyszczone. To jest niestety spuścizna po naszych poprzednikach – mówił premier. Zaznaczył, że w latach 2008-2015 nic lub zupełnie nic nie zostało zrobione.

- Chcemy, aby polska energetyka nadal była oparta na naszych niezależnych źródłach energetycznych, takich jak węgiel, dlatego musimy wyeliminować możliwość spalania w piecach szkodliwych typów paliwa węglowego – podkreślił szef rządu. Dodał, że program Czyste Powietrze zawiera wytyczne co do jakości kupowanych pieców, jakości paliw oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Na zakończenie Morawiecki stwierdził, że program Czyste Powietrze nie tylko poprawi jakość powietrza oraz obniży rachunki za ciepło i energię, ale przede wszystkim przyczyni się do poprawy jakości naszego zdrowia oraz życia.

Jak zapowiedział premier, rządowy program Czyste Powietrze realizowany będzie w latach 2018-2029. Jego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych.