Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Stary, wysłużony wózek inwalidzki stojący na tle czarnej ściany. Przygnębiający widok.

- Nasza współpraca z NIST to kolejny krok we wspólnej działalności z samorządami na rzecz obywateli. Żeby było łatwiej, prościej i skuteczniej. Po prostu, prosto i kropka - powiedziała wiceminister Możdżanowska, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw.

W stronę zrozumiałego języka urzędowego

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST) to dziesiąta instytucja, która dołączyła do grona sygnatariuszy, deklarujących stosowanie zasad prostego i zrozumiałego języka urzędowego. Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w obecności wiceminister inwestycji i rozwoju Andżeliki Możdżanowskiej.

- Prosto znaczy skutecznie. Skuteczność jest zaś sztuką wyrafinowania. – dodała Możdżanowska.

- Bardzo ważne jest to, aby obywatel, przedsiębiorca czy inny partner społeczny nie spotykał się z tzw. ścianą płaczu, kiedy dostaje do przeczytania pisma z różnych urzędów. Dlatego zależy nam, aby język, jakim pisane są dokumenty urzędowe, był komunikatywny i zrozumiały - powiedziała wiceminister. 

Poradnik “Prosto i kropka”

Minister Możdżanowska przypomniała również, że MIiR już stosuje zasady prostego języka w praktyce, choćby publikując poradnik „Prosto i kropka”. Szkoli też urzędników w tym zakresie. 

Instytucje które pracują nad zrozumiałym językiem urzędowym

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego to dziesiąta instytucja, która zadeklarowała chęć poprawy komunikacji pomiędzy urzędem a obywatelem. W październiku ubr., podczas Forum na rzecz prostego języka „Prosto i kropka”, którego inicjatorem był resort inwestycji i rozwoju, analogiczną deklarację  współpracy w zakresie używania prostego języka podpisali przedstawiciele administracji publicznej z: Urzędu Służby Cywilnej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A także reprezentanci: Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Polskiej Agencji Prasowej, Lubelskiej Fundacji Rozwoju, Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu w Warszawie.