Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już ponad 1000 fundacji założonych przez Polaków znajduje się poza granicami naszego kraju - to głównie efekt przestarzałej ustawy z 1984 roku.

Jacek Pawłowski, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii PwC Legal zwraca uwagę na zupełny brak regulacji pozwalających na tworzenie w Polsce fundacji rodzinnych, które mogą pomóc w planowaniu sukcesji firm rodzinnych.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, gdy doradzamy w sprawie fundacji, to to, że zwykle pojawiają się po to, by ukryć beneficjenta rzeczywistego. Nie mówię o tych większości fundacji, z 23 tysięcy zarejestrowanych. Niestety występuje parę anomalii, które psują reputację pozostałym. Ukrywanie beneficjenta rzeczywistego oznacza, że jeżeli jako założyciel lub właściciel fundacji przeniosę jakiś majątek do niej, to przestaje być mój. Jeżeli ktoś mówi "moja fundacja", to jest skrót myślowy, który nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. Różne są powody, przykładowo ktoś może przeprowadzić transakcję w której nie chce być ujawniony. - przyznaje ekspert.

Problemem jest także opodatkowanie fundacji.

Wygląda to w ten sposób, że jeżeli pieniądze są wydawane na cele statutowe, to jest się zwolnionym z podatku dochodowego. Jest dozwolone, by oprócz działalności statutowych fundacje prowadziły także działalność gospodarczą. Pytanie w jakich proporcjach to powinno funkcjonować. Wiele firm z których znam ma i spółki kapitałowe i fundacje, w obydwóch sferach działają podobnie. - wylicza Pawłowski.

W oparciu o informacje od różnych podmiotów, które zarządzają fundacjami rodzinnymi w krajach Europy Zachodniej, szacujemy, że za granicami Polski istnieje ponad 1000 fundacji zarejestrowanych przez Polaków i z polskim kapitałem.

Podejrzewamy, że ta liczba jest w rzeczywistości jeszcze wyższa. Środki tych fundacji są wykazywane w bilansie NBP jako inwestycje zagraniczne do Polski. Przez to bilans wymiany z tymi krajami jest ujemny o całą kwotę tych środków. Szacujemy, że te aktywa można liczyć w miliardach złotych - reasumuje prawnik.