Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ponad pół roku elektroniczny system poboru opłat drogowych pozostaje w rękach państwa. Mimo, że przejęcie zarządzania systemem od prywatnego operatora odbyło się bez przerw w jego działalności, nie można mówić o skuteczności tej operacji.

System e-myta viaTOLL funkcjonuje w Polsce od 2011 r. Od tego czasu przyniósł ponad 10 mld zł przychodu do Krajowego Funduszu Drogowego. System pod prywatnym zarządem posiadał jedne z niższych kosztów obsługi w Europie i był prawie całkowicie szczelny – każdy samochód ciężarowy, który miał uiścić opłaty robił to. Równocześnie co lato, kierowcy jadący na wakacje borykają się z problemami i korkami.

Wynika to ze skomplikowanej sytuacji związanej z własnością dróg płatnych w Polsce. Po pierwsze e-myto viaTOLL obejmuje jedynie samochody ciężarowe, które płacą na drogach krajowych i autostradach, ale jedynie tych, które podlegają GDDKiA. Trzy odcinki autostrad w Polsce mają natomiast prywatnych zarządców. Na autostradach GDDKiA dla kierowców samochodów osobowych działa drugi system – viaAUTO, które pozwalał na przejazd nimi z urządzeniem pokładowym, które umożliwia podjechanie pod bramkę, automatyczne ściągnięcie opłaty i przejazd. Zwiększa to przepustowość autostrad nawet czterokrotnie. Niestety dla dwóch płatnych odcinków GDDKiA wielu kierowcom nie opłacało się instalować urządzenia, przez co uiszczali oni opłaty w normalnych bramkach. Autostrady prywatne natomiast posiadają własne systemy. Na autostradzie AmberOne, czyli prywatnym odcinku A1, w zeszłym roku wprowadzono możliwość płacenia aplikacją w telefonie, A4 na odcinku Kraków-Katowice posiada system A4GO. Każdy fragment autostrad używa, więc odmienny, nieskoordynowany system, co nie jest wygodną opcją dla kierowców aut osobowych. Przez lata funkcjonowania viaTOLL i viaAUTO nie udało się stworzyć jednolitego systemu poboru opłat.

„System powinien być jednolity, niezależnie od tego, czy droga należy do państwa, czy jest koncesyjna autostrada. Standaryzacja wymaga jednak technologii, która GITD nie dysponuje, a także nie ma możliwości jej stworzenia. Resort zapomniał, jak ważne jest know-how doświadczonych podmiotów komercyjnych, którego nie da się zastąpić czystym chciejstwem.” – uważa Andrzej Arendarski, prezes KIG

Przejęcie viaTOLL i viaAUTO przez Generalny Inspektorat Transportu Drogowego miało miejsce w listopadzie 2018 r. By nie wywołać przerwy w działaniu systemu dalej pieczę nad nim sprawuje prywatny operator. Równocześnie GITD nie wykazuje wiedzy by dokonać technologicznego przełomu na drogach. Można się spodziewać, że w najbardziej ruchliwe okresy wakacji, autostrady znów staną w korkach lub bramki na nich zostaną otwarte – co oznacza straty dla budżetu.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…