Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Logotyp viaTOOL

„Forsowana przez rząd polonizacja, czyli przejmowanie przez państwo rozmaitych przedsiębiorstw i projektów, nie zawsze przynosi pozytywne efekty.” – podsumowuje efekty przejęcia e-myta przez Generalny Inspektorat Transportu Drogowego Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Decyzją Ministerstwa Infrastruktury, system e-myta viaTOLL został spolonizowany w listopadzie 2018 r. Od 2011 r. system, należący do państwa, był zarządzany przez prywatną firmę Kapsch. Do dzisiaj system przyniósł ponad 10 mld zł przychodu na budowę dróg i stanowi jeden z lepszych tego typu rozwiązań w Europie. Mimo sukcesu, rząd postanowił przekazać go w ręce Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego.

„[…] viaTOLL do jesieni 2018 r. funkcjonował na polskich drogach, z prywatnym operatorem, dobrze i przynosił zyski. Byłyby one zresztą większe, gdyby rządzący nie zaniechali zaplanowanego już rozszerzania systemu na nowe drogi.” – uważa Arendarski.

Eksperci gospodarczy krytykują decyzję o przekazaniu systemu państwowemu zarządcy, który nie posiada technicznego know-how do kierowania takim przedsięwzięciem. Braki kadrowe i know-how został rozwiązany ponownym skorzystaniem z usług Kapscha, ale także innych podwykonawców. Rząd od lat również nie włacza nowych dróg do systemu, pozbawiając się potencjalnych środków na rozwój infrastruktury drogowej.

„Instytut Staszica ogłosił obszerną analizę funkcjonowania poboru opłat w Europie. Wynika z niej, że polonizacja działającego od 2011 r. systemu viaTOLL (notabene należącego do… państwa) odbyła się w ogromnym chaosie. Towarzyszyły jej zmiany przepisów, dające ministrowi infrastruktury de facto prawo decydowania o projektowaniu kolejnego systemu z pominięciem procedury zamówień publicznych. Na dodatek nie istnieje żadna długofalowa strategia, dotycząca rozwoju systemu istniejącego, ewentualnie budowy nowego. Pobór opłat obecnie nie przynosi takich zysków, jakie były przez rząd zapowiadane. Decydentom to nie przeszkadza, mimo że nie można już zrzucić winy na „prywaciarza”.” – dodaje Arendarski.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…