Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Prezydencki projekt dotyczący aborcji jest kompromisowy; chroni życie osób niepełnosprawnych, ale nie zmusza kobiet do traumy, jaką jest świadomość ciąży z wadą letalną - uważa Szef Gabinetu Prezydenta RP, min. Krzysztof Szczerski.

- Tak jak z każdym kompromisem, a ten projekt prezydenta jest projektem kompromisowym, zawsze opinie skrajne nie będą z niego zadowolone - ocenił Krzysztof Szczerski. 

Zaznaczył, że projekt wynika z orzeczenia TK i przekłada je na stan prawny w taki sposób, żeby chronić życie osób niepełnosprawnych po urodzeniu, a jednocześnie nie zmuszać kobiet do traumy, jaką jest świadomość ciąży z wadą letalną, która powoduje, że rozwijające się życie nie dotrwa do szczęśliwego finału.

- To jest, według mnie, kompromis, który jest realnym rozwinięciem na gruncie przepisów prawnych tego, co stwierdził Trybunał (Konstytucyjny), tego co stwierdza polska konstytucja. Rzeczywiście chronimy życie osób niepełnosprawnych, natomiast nie zmuszamy kobiet do tego, żeby ktoś za nie podejmował decyzje dotyczące sytuacji, w której to życie jest życiem - niestety - terminalnym - mówił minister.

Zapewnił, że prezydent w ostatnich dniach odbył mnóstwo rozmów z ekspertami i doszedł do wniosku, że obecne przepisy nie są na tyle jasne i czytelne, iż uznał, że należy je doprecyzować, aby jasno przekazywały intencję ochrony życia i nieróżnicowania jego ochrony ze względu na niepełnosprawność.

Odnosząc się do ostatnich protestów w związku z wyrokiem TK, Krzysztof Szczerski powiedział, że niosą one dwa zagrożenia dla przyszłości Polski. Pierwsze to zagrożenie społeczne związane z agresją, a drugie to zagrożenie epidemiczne związane z COVID-19.

- Temu wszystkiemu sekunduje opozycja, która po prostu chce na gruncie tego, tej sytuacji dramatycznej, przejąć w Polsce władzę wbrew procedurze demokratycznej – dodał.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…