Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT.

- Skierowanie tego wniosku jest wyrazem tego, że zawsze będziemy opowiadać się za wolnością, która jest zagrożona - mówił na konferencji prasowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski. 

Jego zdaniem mamy do czynienia z wojną ideologiczną, kiedy osoby kierujące się swoim wyznaniem i sumieniem, są atakowane, zwalniane z pracy. - Tak jak w przypadku sprawy w IKEI, czy w przypadku drukarza z Łodzi – dodał Romanowski. 

Wniosek jest związany z niedawnym wyrokiem, w którym Trybunał Konstytucyjny podzielił argumentację Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i uznał za niezgodny z Konstytucją przepis Kodeksu wykroczeń, który pozwolił na skazanie przez sąd drukarza z Łodzi. 

- Ten wyrok poszerza sferę wolności, w  jego konsekwencji nikt nie może być karany za to, że odmawia wykonania usługi, kierując się własnym sumieniem czy wyznaniem – uważa wiceminister. - A tak było właśnie w tym przypadku. Drukarz z Łodzi został skazany za odmowę wykonania usługi, która w sposób rażący była sprzeczna z jego wewnętrznymi przekonaniami, wyznawaną religią – dodał. 

Zaznaczył, że drukarz z Łodzi odmówił wykonania usługi nie ze względu na orientację seksualną osoby składającej zamówienie, lecz z powodu treści zamawianych materiałów, które były w oczywistej sprzeczności z wyznawanymi przez niego wartościami. 

- Nasze stanowisko jest podobne do wyrażonego, w podobnej sprawie, przez Sąd Najwyższy USA. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny konsekwentnie stoi na straży wolności, czego wyrazem jest również zaangażowanie prokuratury po stronie zwolnionego pracownika IKEI – podkreślił Jan Kanthak, Rzecznik Prasowy i Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości.

{crossposting}