Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Sektor górniczy wydawać się może ciężki, mało innowacyjny. Jest zupełnie inaczej - uważa Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź SA.

- Wydawane są miliardy złotych na różnego rodzaju usługi, rozwiązania innowacyjne, automatyzację produkcji, nowe maszyny. Prowadzimy program KGHM 4.0. - w skrócie to jest to wszystko, co powoduje, że wydobywamy bezpieczniej, efektywniej, taniej, korzystając z nowych technologii.

Chludziński wyjaśnia następnie, że chodzi o łączność, teleinformatykę, centralny ośrodek przetwarzania informacji, duże serwerownie, 400 km światłowodu pod ziemią. - Korzystamy z nowych odkryć automatyki przemysłowej, w czasie rzeczywistym sprawdzamy dane związane z wydobyciem — ile zużyliśmy materiału, ile wydobyliśmy. Ten program chcemy implementować we wszystkich kopalniach KGHM. Rozwijamy się zgodnie ze światowymi trendami w górnictwie - uważa prezes.

W jego przekonaniu KGHM to również dobry sąsiad i odpowiedzialny przedsiębiorca. Przetwarza, ale i dba o najbliższe otoczenie.

- To nawet więcej niż sąsiedztwo, to symbioza. My korzystamy z pracy ludzi, ale i oni z KGHM korzystają. Gminy z Zagłębia Miedziowego należą do najbogatszych w Polsce. Spółka sponsoruje naukę, kulturę i sport w regionie. Tylko w latach 2016-2017 przeznaczyliśmy na wsparcie projektów w Zagłębiu Miedziowym ponad 41 mln złotych. Współfinansujemy badania profilaktyczne, angażujemy się w kształcenie młodzieży, prowadzimy aktywny dialog społeczny. Tworzymy programy promujące zdrowy styl życia, m.in. EKO-Zdrowie, dzięki któremu już 2 tysiące dzieci z Zagłębia Miedziowego wzięło udział w lekcjach pływania. Rozwój i komfort życia mieszkańców Zagłębia Miedziowego jest konsekwencją naszych przemyślanych działań - kończy Chludziński.