Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Samochód elektromobilny

– Jako Ministerstwo tworzymy warunki do tego, aby w naszym kraju mógł rozwinąć się innowacyjny i konkurencyjny rynek elektromobilności. Jednak o tym, jak będzie on wyglądał, zadecydujecie w największej mierze Państwo – reprezentujący tę branżę – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Kongres MOVE Mobility & Vehicles

Minister energii otwierając wydarzenie podkreślił, że Program Rozwoju Elektromobilności jest jednym z flagowych projektów polskiego rządu wpisujących się w dążenia Unii Europejskiej zmierzających do popularyzacji pojazdów nisko i zeroemisyjnych. Minister Tchórzewski przypomniał też, że za sprawą powołanej w październiku 2016 r. spółki ElectroMobility Poland SA prowadzone są prace nad polskim samochodem elektrycznym.

Opracowanie koncepcji polskiego samochodu elektrycznego i wdrożenie go do masowej produkcji będzie czynnikiem popularyzującym tę formę transportu i przyspieszającym rozwój innowacyjnych technologii w tym sektorze gospodarki – zauważył minister energii.

Tchórzewski przypomniał, że w celu wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce na mocy nowelizacji ustawy z 6 czerwca 2018 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, powołany został Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Zapewni on finansowanie zarówno rozbudowy infrastruktury, jak i tworzenia rynku pojazdów ekologicznych – elektrycznych i wykorzystujących paliwa alternatywne takie jak CNG, LNG i wodór.

Kongres MOVE Mobility & Vehicles odbywał się w dniach 28-29 marca jako wydarzenie towarzyszące Poznań Motor Show.