Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już 48,9 tys. seniorów otrzymuje świadczenie „Mama 4+”. W ramach programu, który wszedł w życie w marcu, wciąż można składać wnioski – poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Jeśli w naszej społeczności jest senior, komu może przysługiwać świadczenie, powiedzmy mu o takiej możliwości – apeluje Bożena Borys-Szopa, szefowa ministerstwa. 

„Mama 4+” to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, dla osób, które w przeszłości zrezygnowały z pracy na rzecz wychowywania co najmniej czwórki dzieci, a dzisiaj nie mają prawa do najniższego świadczenia emerytalnego. Od początku działania programu - czyli od marca - do końca lipca, świadczenie otrzymało 48,9 tys. seniorów, w tym 17,7 tys. zł – świadczenie pełne, a 31,2 tys. – świadczenie dopełniające. 

Według najnowszych danych o świadczenie ubiegało się 53,7 tys. kobiet i 115 mężczyzn. Co ciekawe aż 160 wniosków złożyły osoby w wieku od 90 do 99 lat!

- To rodzice, którzy przez wiele lat wychowywali większą liczbę dzieci, a do niedawna nie otrzymywali nawet minimalnej emerytury – poinformowała minister Borys-Szopa. - Właśnie dlatego powstał program „Mama 4+” – by wspierać osoby, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz wychowywania czwórki lub więcej dzieci, a dzisiaj znajdują się w trudnej sytuacji materialnej – podkreśla minister.

O prawie do świadczenia decyduje nie tylko liczba dzieci, ale i wiek. Mama 4+ jest dla osób w wieku wynoszącym co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat – mężczyźni.

W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 roku: 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie.
Na 2019 r. na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających zarezerwowano w budżecie ponad 801 mln zł. Jak poinformowało ministerstwo RPiPS do 26 lipca br. wpłynęło 56,5 tys. wniosków o świadczenie „Mama 4+”.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…