Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tablica ze wzorem Einsteina E=mc2

– Przy szybkim rozwoju nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy robotyka, nadal kluczowe są kompetencje ludzkie do rozwiązywania problemów - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Choć są one nabywane w różny sposób, to istotną rolę odgrywa w tym procesie system edukacji. Bez dobrze przemyślanej i opartej na wartościach edukacji możemy przegrać bitwę o ludzkość.

Jak dodał, rozwojowi nowych technologii towarzyszy bowiem ryzyko, że nie będą one wykorzystywane w niewłaściwych celach.

– W efektywności wykorzystania technologii i innowacji tkwi pewna pułapka. Możemy zapomnieć, w jakim celu zostały stworzone – podkreślił Jarosław Gowin podczas wykładu otwierającego debatę pn. „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo”. - Mają nas wspierać, a nie zastępować, mamy dzięki nim żyć lepiej, a nie stać się ich niewolnikami. - W świecie, który stechnologizował się tak bardzo, że zapomnieliśmy, jak wygląda ogłoszenie prasowe, nadal o sukcesie decydują kompetencje, które czasem trudno wykształcić w formalnym procesie edukacji - powiedział wicepremier.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zainaugurował także sesję dotyczącą reformy szkolnictwa wyższego. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że reforma szkolnictwa wyższego opiera się na zaufaniu państwa do obywatela i nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony środowiska akademickiego. Jest to niezwykle istotne tym bardziej, że od wdrożenia reformy zależy przede wszystkim przyszłość naszej gospodarki. Plan ten jest już realizowany poprzez programy takie jak TOP100 Innowatorzy Gospodarki czy Doktoraty Wdrożeniowe.

Czytaj więcej

Błaszczak: Polska zostaje kolejnym państwem ramowych Eurokorpusu

- Będziemy pracować nad wypełnieniem zobowiązania, które dzisiaj bierzemy na siebie. Po kilku latach zaangażowania w prace organów wewnętrznych Eurokorpusu, Polska już w pełni angażuje się w działania kwatery.

Więcej…

Nowy prezes, stałe wyzwania

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie tylko w podatkach, ale także i te, które mogą nastrajać zdecydowanie bardziej optymistycznie.

Więcej…

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

- 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnych elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Więcej…

Adamczyk: Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”.

Więcej…

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia

Maląg: W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci.

Więcej…