Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tablica ze wzorem Einsteina E=mc2

– Przy szybkim rozwoju nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy robotyka, nadal kluczowe są kompetencje ludzkie do rozwiązywania problemów - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Choć są one nabywane w różny sposób, to istotną rolę odgrywa w tym procesie system edukacji. Bez dobrze przemyślanej i opartej na wartościach edukacji możemy przegrać bitwę o ludzkość.

Jak dodał, rozwojowi nowych technologii towarzyszy bowiem ryzyko, że nie będą one wykorzystywane w niewłaściwych celach.

– W efektywności wykorzystania technologii i innowacji tkwi pewna pułapka. Możemy zapomnieć, w jakim celu zostały stworzone – podkreślił Jarosław Gowin podczas wykładu otwierającego debatę pn. „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo”. - Mają nas wspierać, a nie zastępować, mamy dzięki nim żyć lepiej, a nie stać się ich niewolnikami. - W świecie, który stechnologizował się tak bardzo, że zapomnieliśmy, jak wygląda ogłoszenie prasowe, nadal o sukcesie decydują kompetencje, które czasem trudno wykształcić w formalnym procesie edukacji - powiedział wicepremier.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zainaugurował także sesję dotyczącą reformy szkolnictwa wyższego. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że reforma szkolnictwa wyższego opiera się na zaufaniu państwa do obywatela i nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony środowiska akademickiego. Jest to niezwykle istotne tym bardziej, że od wdrożenia reformy zależy przede wszystkim przyszłość naszej gospodarki. Plan ten jest już realizowany poprzez programy takie jak TOP100 Innowatorzy Gospodarki czy Doktoraty Wdrożeniowe.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…