Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tablica ze wzorem Einsteina E=mc2

– Przy szybkim rozwoju nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy robotyka, nadal kluczowe są kompetencje ludzkie do rozwiązywania problemów - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Choć są one nabywane w różny sposób, to istotną rolę odgrywa w tym procesie system edukacji. Bez dobrze przemyślanej i opartej na wartościach edukacji możemy przegrać bitwę o ludzkość.

Jak dodał, rozwojowi nowych technologii towarzyszy bowiem ryzyko, że nie będą one wykorzystywane w niewłaściwych celach.

– W efektywności wykorzystania technologii i innowacji tkwi pewna pułapka. Możemy zapomnieć, w jakim celu zostały stworzone – podkreślił Jarosław Gowin podczas wykładu otwierającego debatę pn. „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo”. - Mają nas wspierać, a nie zastępować, mamy dzięki nim żyć lepiej, a nie stać się ich niewolnikami. - W świecie, który stechnologizował się tak bardzo, że zapomnieliśmy, jak wygląda ogłoszenie prasowe, nadal o sukcesie decydują kompetencje, które czasem trudno wykształcić w formalnym procesie edukacji - powiedział wicepremier.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zainaugurował także sesję dotyczącą reformy szkolnictwa wyższego. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że reforma szkolnictwa wyższego opiera się na zaufaniu państwa do obywatela i nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony środowiska akademickiego. Jest to niezwykle istotne tym bardziej, że od wdrożenia reformy zależy przede wszystkim przyszłość naszej gospodarki. Plan ten jest już realizowany poprzez programy takie jak TOP100 Innowatorzy Gospodarki czy Doktoraty Wdrożeniowe.