Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Sytuacja na granicy polsko - białoruskiej jest napięta. Jest to związane z atakiem hybrydowym na nasz kraj i na Unię Europejską. Ale przedsięwzięte zostały odpowiednie działania ze strony Straży Granicznej i ze strony Wojska Polskiego. Budowane jest ogrodzenie.

(…) Chodzi nam o to, żeby jak najszybciej, w jak najkrótszym czasie spowodować, aby to co jest celem ataku hybrydowego - a więc przełamanie polskiej granicy, doprowadzenie do kryzysu migracyjnego - żeby to nie miało miejsca. Dzięki służbie Straży Granicznej, dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego, Polska jest bezpieczna - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po zakończonej odprawie w Warszawie.

W Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się odprawa prezydenta Andrzeja Dudy, ministra Mariusza Błaszczaka i dowódców Wojska Polskiego na temat bieżących spraw dotyczących bezpieczeństwa państwa, w tym sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, sytuacji w Afganistanie i manewrów Zapad 2021.

Szef MON przypomniał, że w związku z sytuacją na granicy polsko - białoruskiej każdego dnia Straż Graniczną wspiera około 2000 żołnierzy. Jak zaznaczył, żołnierze Wojska Polskiego są doświadczeni i przygotowani do tego, żeby strzec bezpieczeństwa naszej ojczyzny.

- Jednym z zadań realizowanych dziś przez wojsko na granicy polsko - białoruskiej jest budowa ogrodzenia. W tej chwili wybudowane zostało ono na długości 12,5 km - dodał Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak podziękowali żołnierzom Wojska Polskiego za wpieranie Straży Granicznej i ochronę granic.

- Chciałbym podziękować wszystkim żołnierzom, którzy na co dzień służą. Chciałbym też podziękować mieszkańcom miejscowości nadgranicznych. Po rozmowie z żołnierzami wiem, że żołnierze są bardzo serdecznie witani przez mieszkańców tych miejscowości, gdyż gwarantują im bezpieczeństwo – powiedział szef MON.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…