Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Artylerzyści z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przyjęli nowoczesny sprzęt - armatohaubice KRAB. To armatohaubice wyprodukowane w Hucie Stalowa Wola, więc polski przemysł zbrojeniowy dostarczył ten sprzęt wojskowy na wyposażenie Wojska Polskiego.

To bardzo ważne, żeby Polska była bezpieczna. Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest właśnie bezpieczeństwo. Cieszę się, że mogłem przekazać ten sprzęt w ręce tak doświadczonych żołnierzy, jakimi są żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Rzeszowie.

Szef MON uczestniczył w przekazaniu żołnierzom 18. Dywizji Zmechanizowanej samobieżnych armatohaubic Krab.

- Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie się rozwijało, więc na wyposażenie Wojska Polskiego, do 21 Brygady trafił ten nowoczesny sprzęt. To jest pierwsza z trzech baterii, która trafi do dywizjonu artylerii. Kolejne dwie baterie trafią na wyposażenie tego dywizjonu w roku przyszłym, a ze względu na to, że przygotowana została ustawa o obronie Ojczyzny, w przyszłym roku jeszcze bardziej wzmocnimy potencjał Wojska Polskiego - zapowiedział minister.

Minister przypomniał, że 18. Dywizja Zmechanizowana pełni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na wschodzie kraju oraz na wschodniej flance NATO.

- Żołnierze z 21. Brygady służą także na granicy polsko-białoruskiej, a więc można powiedzieć, że oprócz tego, że podnoszą swoje umiejętności, że rozwijają swoją jednostkę, to także służą w imię bezpieczeństwa naszej Ojczyzny na granicy. Zapewnienie bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej jest wyzwaniem - wszyscy doskonale o tym wiemy. Można powiedzieć w ten sposób, że dzięki właśnie wsparciu jakie Wojsko Polskie udzieliło Straży Granicznej, granica polsko-białoruska jest bezpieczna. Odparty został atak hybrydowy - dodał szef MON.

Przypomniał, że 18. Dywizja Zmechanizowana, która powstała w 2018 r., która w tym roku została certyfikowana, stoi na straży naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

- Ta Dywizja będzie się sukcesywnie rozwijała i wzmacniała. To bardzo charakterystyczne, że Dywizja powstała w miejscu, w którym nie było tak dużego związku taktycznego. W 2011 roku, wtedy, kiedy rządziła koalicja PO-PSL zlikwidowano 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną. Odkąd władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość, Wojsko Polskie jest rozwijane i wzmacniane - zapewnił Mariusz Błaszczak.

- Dzisiaj uczestniczymy w uroczystości przekazania pierwszej baterii Krabów do 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. To jest duża zmiana jakościowa. Ten sprzęt daje duże możliwości ogniowe, manewrowe, a co najważniejsze, daje duże możliwości dla 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest filarem 18. Dywizji Zmechanizowanej - powiedział podczas przekazania sprzętu generał Jarosław Gromadziński, dowódca „Żelaznej Dywizji”.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…