Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Dania jest szczególnym partnerem Polski. Ważnym obszarem wspólnoty interesów naszych krajów jest bezpieczeństwo. Cenimy współpracę w ramach NATO - zaznaczył szef polskiej dyplomacji podczas jednodniowej wizyty w Królestwie Danii.

Polityka bezpieczeństwa była jednym z najważniejszych tematów spotkania ministra Jacka Czaputowicza z jego duńskim odpowiednikiem Jeppem Kofodem. Szef polskiego MSZ podziękował za duńskie zaangażowanie we wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego, m.in. jako państwa ramowego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie (Polska-Dania-Niemcy) i kraju uczestniczącego we wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Ministrowie podkreślili podobne stanowiska w zakresie oceny sytuacji we wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej, w tym tych dotyczących integralności terytorialnej Ukrainy oraz rosnącej aktywności militarnej Rosji nad Bałtykiem i w regionie arktycznym. Omówiono także sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie. 

W tym kontekście minister Czaputowicz wspomniał o polskim zaangażowaniu w Procesie Warszawskim.  Polski minister przekonywał także stronę duńską do kontynuowania polityki rozszerzania Unii Europejskiej. 

Szef polskiego MSZ podkreślił, że Dania jest ważnym partnerem gospodarczym Polski. W ciągu ostatnich kilkunastu lat polsko-duńskie obroty handlowe podwoiły się i w 2018 r. przekroczyły poziom 6,5 mld euro. Od 1999 r. utrzymuje się dodatnie dla Polski saldo wymiany handlowej. 

- Doceniamy zaangażowanie inwestycyjne duńskich firm w Polsce i liczymy na dalszą dobrą współpracę w tym zakresie – powiedział minister Czaputowicz.

Rozmawiano również na temat współpracy energetycznej. - Ważny z punktu widzenia polskiej transformacji energetycznej oraz bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej gazociąg Baltic Pipe jeszcze bardziej zbliży nasze kraje - powiedział minister Czaputowicz. Szef polskiego MSZ zaznaczył rownież, że Polska jest zainteresowana duńskimi doświadczeniami dotyczącymi rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Ministrowie omówili sytuację polskiej społeczności zamieszkującej Danię. - Doceniamy to, że w duńskich szkołach polskie dzieci mogą uczyć się języka polskiego jako ojczystego - podkreślił polski minister. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…