Wiceminister uczestniczył w Exatel Security Days, poświęconym tematyce cyberbezpieczeństwa.
Poinformował o działaniach podejmowanych przez resort dla zwiększenia zdolności Wojska Polskiego w cyberprzestrzeni. Przedstawił stale rozwijaną ofertę edukacyjną. - Wykorzystujemy do tego celu podlegające Ministrowi Obrony Narodowej wyższe uczelnie, wojskowe akademie. To są centra kompetencyjne, w których kształcimy i chcemy kształcić zarówno kandydatów na oficerów, jak i osoby cywilne.
Przypomniał także o otwartym Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym, w którym naukę 1 września br. rozpocznie 50 osób a także o trwającym projekcie Letniej Szkoły Cyberbezpieczeństwa, w tym roku adresowanym do prawników.
Jak w swoim wystąpieniu podkreślał Zdzikot, cyberbezpieczeństwo wymaga współpracy międzyinstytucjonalnej, międzysektorowej. Wymaga też zaangażowania zarówno pojedynczych użytkowników końcowych, jak i instytucji. - Jednym z filarów cyberbezpieczeństwa w Polsce jest Ministerstwo Obrony Narodowej w sensie prawnym - jednym z tych filarów oprócz ABW i NASK. To są trzy instytucje odpowiadające w Polsce za prowadzenie narodowych zespołów CERT, ale cyberbezpieczeństwo jest zadaniem wszystkich – podkreślał wiceszef MON.
Exatel Security Days gromadzi praktyków cyberbezpieczeństwa, menedżerów IT, przedstawicieli biznesu i sektora publicznego.
{crossposting}