Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Udział wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego w dzisiejszym forum inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza „Invest in Three Seas” w Tallinnie był okazją do prezentacji potencjału gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej oraz ważnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych w tym regionie, jakim jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

- Realizacja celów Inicjatywy Trójmorza pozwoli szybciej i bardziej efektywnie wypełnić zobowiązania wynikające z naszego członkostwa w UE - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. 

- Nasze działania będą sprzyjały wdrażaniu w szczególności polityki klimatycznej i agendy cyfrowej UE – stwierdził następnie polski wiceminister. - Dlatego też proponujemy pogłębienie dotychczasowej współpracy trójmorskiej w ramach trzech filarów: transportu, energii i cyfryzacji, m.in. o kwestie wykorzystania wodoru i cyberbezpieczeństwo. Wspieramy także wizję „Three Seas Smart Connectivity” zaprezentowaną przez Estonię w trakcie szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinnie w zeszłym roku, która zakłada integrację elementów infrastruktury zarówno energetycznej, jak i transportowej, przy pomocy platform cyfrowych, co będzie kluczowe dla wzmacniania pozycji konkurencyjnej naszego regionu w skali globalnej - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

W Tallinnie wiceminister Jabłoński  rozmawiał także z przedstawicielami Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej o perspektywach rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym szczególnie w obszarze energetyki. 

W programie dwudniowej wizyty zaplanowano również spotkanie wiceministra Pawła Jabłońskiego z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta Republiki Estońskiej.

{crossposting}

Czytaj więcej

Bernacki: Odkrycia w dziedzinie nauki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju technologicznego

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

Główny temat III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego to „Nauka pomaga w walce ze zmianami klimatu”. W forum wziął udział sekretarz stanu w ministerstwie nauki i edukacji Włodzimierz Bernacki.

Więcej…

Innowacyjność = silny przemysł + racjonalna transformacja energetyczna

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski?

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: W nowej perspektywie chcemy zwiększyć elastyczność w programowaniu regionalnym

Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-27 i ich wpływ na walkę z pandemią były tematem dyskusji na sesji plenarnej „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

Więcej…

Morawiecki: Naprawa finansów więcej pieniędzy na badania, rozwój i innowacyjność

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

Błaszczak: W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej…