Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Mężczyzna w słuchawkach siedzący przed trzema ekranami komputerów w ciemnym pomieszczeniu

- Bardzo ważne i ciekawe dyskusje. Bardzo wiele spotkań z naszymi partnerami, przyjaciółmi – podsumowuje swój udział w Forum minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Zarówno z Unii Europejskiej, ale także ze Stanów Zjednoczonych. Dużo deklaracji współpracy, dużo konkretnych propozycji, które - mam nadzieję - będą zaimplementowane zarówno w Unii Europejskiej, w administracji, ale także w biznesie.

Dwudniowe Forum Cyberbezpieczeństwa było okazją do przedyskutowania, w gronie ekspertów i polityków, najważniejszych kwestii związanych z szeroko rozumianą gospodarką cyfrową i cyberbezpieczeństwem. Jego celem była wymiana doświadczeń administracji z sektorem prywatnym oraz licznymi ekspertami z think-tanków, instytutów badawczych, czy uczelni.

Jak zgodnie podkreślali eksperci – transgraniczny charakter cyberzagrożeń oznacza konieczność nawiązania ścisłej współpracy międzynarodowej, która jest niezbędna do kształtowania narodowego i międzynarodowego bezpieczeństwa w obszarze nowoczesnych technologii, produktów i usług.

- Kwestia międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania cyberzagrożeń jest kluczowa – zaznaczył Zagórski. - Pojedyncze państwa nie będą w stanie same się obronić. Równie ważne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat cyberbezpieczeństwa. Potrzebujemy ponadnarodowego, ogólnoeuropejskiego programu – uważa minister.

Jak podkreślał szef MC – wspólnie z innymi państwami tworzymy sojusze wojskowe i polityczne. Dziś mógłby im towarzyszyć sojusz technologiczny. 

- Jeśli chcemy, aby przeważył nasz model wartości, musimy wykonać krok naprzód – twierdzi Zagórski. - Potrzebujemy partnerstwa opartego na solidarności i zaangażowaniu. Niezbędne jest współdziałanie zarówno w wymiarze europejskim, jaki i regionalnym. Dlatego Polska przywiązuje ogromną wagę do wszelkich inicjatyw, które konsolidują wysiłki państw, takich jak Grupa Wyszehradzka, czy będąca jeszcze w początkowej fazie rozwoju, inicjatywa Trójmorza – mówił minister cyfryzacji.

- Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów funkcjonowania gospodarki a nawet całego państwa – stwierdził szef MC. - Mówimy zarówno o zagrożeniu gospodarek i państw, jak i o zagrożeniu indywidualnych osób, których dane mogą zostać przejęte i wykorzystane – dodał minister cyfryzacji. - Powinniśmy mieć świadomość zagrożeń. Celem państwa jest, aby wszystkie systemy, z których korzystają obywatele były bezpieczne – zakończył szef MC.

{crossposting}