Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Globalne wyzwania oraz porządek międzynarodowy to główne tematy tegorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w panelu poświęconym relacjom Wschodu i Zachodu oraz bezpieczeństwu regionalnemu.

Trwa dyskusja w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli świata mediów i nauki o aktualnych kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego.

- Jesteśmy skonfrontowani z agresywną polityką ze strony Rosji. Musimy być silni i zjednoczeni w odpowiedzi na groźby ze Wschodu bo zapomnieliśmy, że one są realne - mówił premier. Wskazał, że prezydent Putin chce by UE była mocno podzielona. Zgadzamy się z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi co do sankcji dla Rosji oraz pokazania jedności.

Ponadto Polska przekazuje Ukrainie wsparcie w zakresie dostawy materiałów, w tym uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Rada Ministrów przyjęła także w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą Rządowy Program - Pomoc dla Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki powołał zespoły międzyresortowe ds. przyjęcia przez RP: uchodźców i rannych napływających z Ukrainy.

- Nie możemy zaakceptować tezy, że niektóre państwa europejskie mają większe prawo do pokoju i bezpieczeństwa niż inne. Wszystkie suwerenne państwa są równe i mają równe prawo do życia w pokoju bez względu na to, czy są silniejsze, czy słabsze - mówił Prezes Rady Ministrów. 

- Rosja od kilku lat realizuje trzy cele strategiczne: przywrócenie kontroli politycznej nad państwami postsowieckimi, ustanowienie „strefy buforowej” bezpieczeństwa w Europie Środkowej i nadanie państwom leżącym na wschodnich granicach NATO status drugiej kategorii oraz zmniejszenie obecności USA na kontynencie europejskim - kontynuował premier. 

- Ukraina ma suwerenne prawo wyboru własnej przyszłości jako integralnego i niezależnego państwa Ukraina ma suwerenne prawo wyboru własnej przyszłości jako integralnego i niezależnego państwa - podsumował. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…