Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rośnie liczba incydentów w cyberprzestrzeni, w tym ataków na instytucje państwa i obiekty infrastruktury krytycznej; według Prezydenta, konieczne jest budowanie świadomości tych zagrożeń - mówi Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), min. Paweł Soloch.

Minister Soloch nawiązał do eksperckiego spotkania na temat funkcjonowania instytucji państwa w cyberprzestrzeni. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowało je w Kancelarii Prezydenta RP. Uczestniczyli w nim przedstawiciele KPRP, w tym BBN, instytutu badawczego NASK, ABW, wojska, policji i prokuratury.

- To, co widzimy od kilku miesięcy, to systematyczny wzrost liczby incydentów, działań cyberprzestępczych, których celem są nie tylko osoby indywidualne czy firmy, ale również instytucje państwa, czy podmioty będące częścią infrastruktury krytycznej. Niepokoją też włamania na konta społecznościowe osób pełniących funkcje publiczne. Widać to nie tylko w Polsce, ale ogólnie na świecie - powiedział Paweł Soloch.

Zdaniem Szefa BBN, „niestety powinniśmy przyjąć, że proces ten przyspieszyła pandemia i będąca jej następstwem cyfryzacja kolejnych obszarów życia, w tym realizowana na bezprecedensową skalę praca zdalna”.

- Prezydent Andrzej Duda uważa, że powinniśmy zintensyfikować działania związane z budowaniem świadomości zagrożeń, edukacją i procedurami w tym zakresie. Tym bardziej, że jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, najsłabszym ogniwem niezmiennie pozostaje człowiek - zaznaczył minister Soloch.

- Doceniamy, że instytucje państwa, jak ABW, Policja, Siły Zbrojne RP czy NASK, prowadzą intensywne działania mające na celu podniesienie świadomości zagrożeń w cyberprzestrzeni - dodał.

{crossposting}

Czytaj więcej

Bernacki: Odkrycia w dziedzinie nauki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju technologicznego

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

Główny temat III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego to „Nauka pomaga w walce ze zmianami klimatu”. W forum wziął udział sekretarz stanu w ministerstwie nauki i edukacji Włodzimierz Bernacki.

Więcej…

Innowacyjność = silny przemysł + racjonalna transformacja energetyczna

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski?

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: W nowej perspektywie chcemy zwiększyć elastyczność w programowaniu regionalnym

Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-27 i ich wpływ na walkę z pandemią były tematem dyskusji na sesji plenarnej „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

Więcej…

Morawiecki: Naprawa finansów więcej pieniędzy na badania, rozwój i innowacyjność

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

Błaszczak: W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej…