Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rośnie liczba incydentów w cyberprzestrzeni, w tym ataków na instytucje państwa i obiekty infrastruktury krytycznej; według Prezydenta, konieczne jest budowanie świadomości tych zagrożeń - mówi Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), min. Paweł Soloch.

Minister Soloch nawiązał do eksperckiego spotkania na temat funkcjonowania instytucji państwa w cyberprzestrzeni. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowało je w Kancelarii Prezydenta RP. Uczestniczyli w nim przedstawiciele KPRP, w tym BBN, instytutu badawczego NASK, ABW, wojska, policji i prokuratury.

- To, co widzimy od kilku miesięcy, to systematyczny wzrost liczby incydentów, działań cyberprzestępczych, których celem są nie tylko osoby indywidualne czy firmy, ale również instytucje państwa, czy podmioty będące częścią infrastruktury krytycznej. Niepokoją też włamania na konta społecznościowe osób pełniących funkcje publiczne. Widać to nie tylko w Polsce, ale ogólnie na świecie - powiedział Paweł Soloch.

Zdaniem Szefa BBN, „niestety powinniśmy przyjąć, że proces ten przyspieszyła pandemia i będąca jej następstwem cyfryzacja kolejnych obszarów życia, w tym realizowana na bezprecedensową skalę praca zdalna”.

- Prezydent Andrzej Duda uważa, że powinniśmy zintensyfikować działania związane z budowaniem świadomości zagrożeń, edukacją i procedurami w tym zakresie. Tym bardziej, że jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, najsłabszym ogniwem niezmiennie pozostaje człowiek - zaznaczył minister Soloch.

- Doceniamy, że instytucje państwa, jak ABW, Policja, Siły Zbrojne RP czy NASK, prowadzą intensywne działania mające na celu podniesienie świadomości zagrożeń w cyberprzestrzeni - dodał.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…