Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rośnie liczba incydentów w cyberprzestrzeni, w tym ataków na instytucje państwa i obiekty infrastruktury krytycznej; według Prezydenta, konieczne jest budowanie świadomości tych zagrożeń - mówi Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), min. Paweł Soloch.

Minister Soloch nawiązał do eksperckiego spotkania na temat funkcjonowania instytucji państwa w cyberprzestrzeni. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowało je w Kancelarii Prezydenta RP. Uczestniczyli w nim przedstawiciele KPRP, w tym BBN, instytutu badawczego NASK, ABW, wojska, policji i prokuratury.

- To, co widzimy od kilku miesięcy, to systematyczny wzrost liczby incydentów, działań cyberprzestępczych, których celem są nie tylko osoby indywidualne czy firmy, ale również instytucje państwa, czy podmioty będące częścią infrastruktury krytycznej. Niepokoją też włamania na konta społecznościowe osób pełniących funkcje publiczne. Widać to nie tylko w Polsce, ale ogólnie na świecie - powiedział Paweł Soloch.

Zdaniem Szefa BBN, „niestety powinniśmy przyjąć, że proces ten przyspieszyła pandemia i będąca jej następstwem cyfryzacja kolejnych obszarów życia, w tym realizowana na bezprecedensową skalę praca zdalna”.

- Prezydent Andrzej Duda uważa, że powinniśmy zintensyfikować działania związane z budowaniem świadomości zagrożeń, edukacją i procedurami w tym zakresie. Tym bardziej, że jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, najsłabszym ogniwem niezmiennie pozostaje człowiek - zaznaczył minister Soloch.

- Doceniamy, że instytucje państwa, jak ABW, Policja, Siły Zbrojne RP czy NASK, prowadzą intensywne działania mające na celu podniesienie świadomości zagrożeń w cyberprzestrzeni - dodał.

{crossposting}