Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Flaga ONZ, widok planu Ziemi od strony bieguna północnego rzuconego na siatkę w kole, Ziemia na siatce otoczona wieńcem laurowym z przerwą na górze. Wszystko na jasnoniebieskim tle.

- Po 10 latach przerwy Wojsko Polskie wraca do misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, do misji pokojowych - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej żegnając w Szczecinie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy już wkrótce rozpoczną służbę w Libanie.

- W ten sposób naprawiamy błąd, który 10 lat temu został popełniony przez ówczesny rząd. Błąd polegający na wycofaniu Wojska Polskiego z misji pokojowych organizowanych przez ONZ. Szczególnie dla naszej Ojczyzny ważne są misje pokojowe. Ważne jest to, aby pokój na świecie był trwały – dodał minister. 

Mówiąc o charakterze misji ONZ szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że jednym z jej głównych celów jest wspieranie ludności cywilnej. - Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej będą ramię w ramię strzec pokoju w Libanie, razem z żołnierzami z batalionu irlandzkiego i żołnierzami z komponentu węgierskiego. Te trzy nacje będą dbały o pokój, będą wspierały ludność cywilną w południowym Libanie – mówił szef MON. 

Zwracając się do żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego minister podziękował im za zaangażowanie jakim wykazali się podczas certyfikacji i za ich profesjonalizm, który doceniają nasi sojusznicy.  

- To, jaką mamy pozycję międzynarodową jest niewątpliwie rezultatem waszej służby. Pozycja międzynarodowa Polski dzięki waszej służbie, dzięki powrotowi do misji ONZ wzrasta. I to jest ten cel, jaki stawiamy sobie przed naszą misją, pełnioną we władzach Rzeczypospolitej, aby pozycja naszego kraju była coraz silniejsza, bo to przekłada się na bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Gratuluję wam umiejętności. Gratuluję  przejścia szkolenia. Jestem spokojny o to, że będziecie godnie spełnić misje w ramach ONZ – powiedział Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…