Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polacy starzeją się jako społeczeństwo. Hmm…. Wolałbym określenie, że dojrzewają, dorośleją, albo po prostu żyją coraz dłużej! (Jak to pięknie brzmi.) Uproszczenie dotyczące „starzenia” wynika bardziej z połączenia trzech zjawisk.

Lepsze opieki zdrowotnej, zmniejszania się liczby nowych urodzin oraz emigracji znacznej części populacji w wieku rozrodczym.

Dla tematu, o którym teraz piszę istotne jest jednak to, że Polacy żyją coraz dłużej, a przekształcająca się rzeczywistość wymaga od nich dostosowania się do zmieniających się realiów. Jednym z najpoważniejszych ograniczeń staje się tzw. „wykluczenie cyfrowe”. Odpowiedzią na to wyzwanie jest „Senior w internecie” – nowa inicjatywa Urzędu Dzielnicy Praga-Północ. Jej celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo seniorów, którzy decydują się mierzyć z ofertą i możliwościami jakie stwarzają nowe technologie. Partnerem kampanii Jest Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju i Instytut Staszica.

Wspieranie seniorów, w opanowaniu podstawowych umiejętności z obsługi nowych technologii komunikacyjnych, w różnym stopniu, jest realizowane od pewnego czasu. Pandemia COVID-19 sprawiła, że osoby po 60 roku życia profilaktycznie powinny ograniczyć swą aktywność towarzyską i unikać sytuacji, w których mogą się zakazić. To oznacza, że powinni unikać opuszczania domu. Taka postawa dotyczy zresztą wszystkich grup wiekowych. Odpowiedzią na tego typu zachowanie jest też rozwój wirtualnej rzeczywistości.

Już nie tylko łączność z rodziną i znajomymi, sprawunki, kontakty z bankami, ale nawet opieka lekarska odbywają się zdalnie. Pomocne są w tym nowe technologie komunikacyjne. Znaczna część rzeczywistości przeniosła się do świata wirtualnego. Okazuje się, że co trzecia osoba powyżej 60. roku życia korzysta aktywnie z komputera i telefonu komórkowego. Wirtualny świat, który ma im ułatwić funkcjonowanie jest jednak pełen niebezpieczeństw.

Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy, jeden z pomysłodawców kampanii dla seniorów uważa, że „Internet i cyfryzacja, to słowa, które na stałe weszły już do naszego słownika. Niestety, dla wielu naszych dziadków, ale też rodziców, to co kryje się za ich definicją wciąż stanowi wyzwanie. W przestrzeni publicznej nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami w sieci, ale wciąż jest zbyt mało kampanii, które w praktyczny sposób nauczą seniorów, jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw Internetu.”

Urząd Dzielnicy Praga-Północ przeprowadził warsztat wprowadzający, który poprowadził dr Łukasz Kister, ekspert cyberbezpieczeństwa. Celem było poznanie realnych potrzeb osób starszych, by przygotować program, który będzie spełniał ich oczekiwania. Okazuje się, że prascy seniorzy mają problemy z rozpoznawaniem wiarygodności stron internetowych, m.in. bankowych, chcieliby opanować umiejętność wykonywania przelewów, robienia zakupów on-line. Nie chcą wiedzy teoretycznej i nauki z budowy komputera, chcieliby biegle poruszać się po stronach internetowych, znajdować potrzebne informacje na portalach internetowych, założyć profil zaufany, żeby kontaktować się z urzędem, a nawet aktywnie prowadzić media społecznościowe, przesyłać zdjęcia rodzinie. Instytucje, które współpracują na terenie dzielnicy z seniorami, to m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej, Dom Kultury Tu Praga czy Biblioteka Publiczna im. ks. Twardowskiego zbierają opinie i potrzeby, które pomogą organizatorom ułożyć harmonogram warsztatów. Pierwsze warsztaty w ramach kampanii „Senior w internecie” rozpoczną się we wrześniu. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć pod adresem internetowym www.seniorwinternecie.pl

Inicjatywa ciekawa. I sądzę, że warta rozpowszechnienia przez inne podmioty na terenie całej Polski. Oczywiście, należy pamiętać, że świat wirtualny nie zastąpi świata prawdziwego, to tylko proteza.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…