Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w jubileuszu 60-lecia Zespołu Placówek w Łukowie. Podczas wizyty minister spotkał się także z uczniami, rodzicami, nauczycielami i kadrą pedagogiczną szkoły.

- Gratuluję dyrekcji i kadrze pedagogicznej Zespołu Placówek w Łukowie pięknego jubileuszu. Gratuluję rodzicom, że wspierają kadrę w tym wielkim dziele, które można śmiało nazwać świadectwem bliźniego - powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystych obchodów.

Podczas wystąpienia minister Przemysław Czarnek podkreślił, że obecność na tej uroczystości jest również okazją do powiedzenia o planach resortu dotyczących kształcenia specjalistycznego.  

-  Chcemy rozwijać szkolnictwo specjalistyczne. Podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy placówek specjalnych na „placówki specjalistyczne”. To jest bardziej adekwatna nazwa, aby określić działania nauczycieli w tych znakomitych placówkach - powiedział minister.

Zwracając się do obecnych na spotkaniu nauczycieli minister podkreślił, że Polska może się poszczycić dorobkiem szkolnictwa specjalistycznego.  

- Chcemy ten potencjał szkolnictwa specjalistycznego wykorzystać na jeszcze większą skalę - dodał.

O tym w jakiej szkole uczą się dzieci decydują rodzice. Minister Przemysław Czarnek jednoznacznie podkreślił, że zmian w tym zakresie nie będzie. Dodał, że obecnie w szkołach ogólnodostępnych uczy się 70% uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i zdarza się, że nie otrzymują takiego wsparcia, jak w ośrodkach specjalistycznych.  

- Nie chcemy zmieniać tego modelu, nie chcemy zmieniać prawa rodziców do tego, aby decydowali, gdzie ich dzieci mają się uczyć. Chcemy wesprzeć szkolnictwo ogólnodostępne, aby dzieci, które się tam uczą miały jeszcze większe wsparcie specjalistów - podkreślił Przemysław Czarnek.

 Podczas uroczystości Minister podziękował twórcom programu „Za życiem”. Zapowiedział jednocześnie, że ministerstwo pracuje nad stworzeniem innych programów pomocowych dla uczniów z niepełnosprawnościami. W ramach programu Polski Ład powstaną Centra Dziecka i Rodziny.  

- Chcemy dotrzeć jeszcze mocniej do dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców, od samego początku życia dziecka. My jako państwo mamy taki obowiązek - stwierdził Czarnek. 

Minister zapowiedział również, że powstaną programy i przedsięwzięcia wspierające uczniów oraz rodziców. Wśród nich będą programy wzmacniające szkolnictwo specjalistyczne.
 

{crossposting}

Czytaj więcej

Płace rosną szybciej od inflacji - napędzają popyt na „M”

Ostatnie dane GUS o wzroście średniej płacy w maju o ponad 10% w porównaniu z majem ub. roku, wskazują, że - choć inflacja zbliża się do 5% (w maju wyniosła 4,7%) - zarabiamy realnie coraz więcej.

Więcej…

Nasi najlepsi – znamy laureatów 31. Edycji Konkursu „Teraz Polska”

Pierwsza Dama, pani Agata Kornhauser-Duda w minioną środę wręczyła laureatom statuetki "Teraz Polska"w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienie Młody Promotor Polski.

Więcej…

Sarnowski: Spójny system ulg sprawdził się u Azjatyckich Tygrysów

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, każdy może zgłosić uwagi do proponowanych rozwiązań. Uwagi i opinie można zgłaszać do 21.06.2021 r.

Więcej…

Morawiecki: Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na debacie dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Więcej…

Puda: Prawie 100% gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian

Photo by Tomasz Filipek on Unsplash

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Głównym jego celem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas debaty „Polski Ład. Od pola do stołu” w Balicach.

Więcej…