Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w jubileuszu 60-lecia Zespołu Placówek w Łukowie. Podczas wizyty minister spotkał się także z uczniami, rodzicami, nauczycielami i kadrą pedagogiczną szkoły.

- Gratuluję dyrekcji i kadrze pedagogicznej Zespołu Placówek w Łukowie pięknego jubileuszu. Gratuluję rodzicom, że wspierają kadrę w tym wielkim dziele, które można śmiało nazwać świadectwem bliźniego - powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystych obchodów.

Podczas wystąpienia minister Przemysław Czarnek podkreślił, że obecność na tej uroczystości jest również okazją do powiedzenia o planach resortu dotyczących kształcenia specjalistycznego.  

-  Chcemy rozwijać szkolnictwo specjalistyczne. Podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy placówek specjalnych na „placówki specjalistyczne”. To jest bardziej adekwatna nazwa, aby określić działania nauczycieli w tych znakomitych placówkach - powiedział minister.

Zwracając się do obecnych na spotkaniu nauczycieli minister podkreślił, że Polska może się poszczycić dorobkiem szkolnictwa specjalistycznego.  

- Chcemy ten potencjał szkolnictwa specjalistycznego wykorzystać na jeszcze większą skalę - dodał.

O tym w jakiej szkole uczą się dzieci decydują rodzice. Minister Przemysław Czarnek jednoznacznie podkreślił, że zmian w tym zakresie nie będzie. Dodał, że obecnie w szkołach ogólnodostępnych uczy się 70% uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i zdarza się, że nie otrzymują takiego wsparcia, jak w ośrodkach specjalistycznych.  

- Nie chcemy zmieniać tego modelu, nie chcemy zmieniać prawa rodziców do tego, aby decydowali, gdzie ich dzieci mają się uczyć. Chcemy wesprzeć szkolnictwo ogólnodostępne, aby dzieci, które się tam uczą miały jeszcze większe wsparcie specjalistów - podkreślił Przemysław Czarnek.

 Podczas uroczystości Minister podziękował twórcom programu „Za życiem”. Zapowiedział jednocześnie, że ministerstwo pracuje nad stworzeniem innych programów pomocowych dla uczniów z niepełnosprawnościami. W ramach programu Polski Ład powstaną Centra Dziecka i Rodziny.  

- Chcemy dotrzeć jeszcze mocniej do dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców, od samego początku życia dziecka. My jako państwo mamy taki obowiązek - stwierdził Czarnek. 

Minister zapowiedział również, że powstaną programy i przedsięwzięcia wspierające uczniów oraz rodziców. Wśród nich będą programy wzmacniające szkolnictwo specjalistyczne.
 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…