Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w posiedzeniu ds. Edukacji UE, w którym udział wzięli ministrowie odpowiedzialni za edukację z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Przedmiotem spotkania była sytuacja związana z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, w tym przymusowa migracja ukraińskich dzieci i młodzieży.

Minister Przemysław Czarnek przedstawił zebranym bardzo dynamiczną sytuację związaną z przyjmowaniem dzieci z terenów Ukrainy do systemu szkolnictwa obowiązującego w Polsce. - Obecnie w Polsce jest już 700 tys. dzieci ukraińskich uchodźców w wieku szkolnym, z czego blisko 60 tys. z nich jest już zarejestrowana w polskich szkołach - mówił minister Czarnek jednocześnie wskazując, że dzieci przyjmowane są na zasadach bardzo elastycznych. Te, które znają język polski są przyjmowane do polskich klas, a dzieci, które nie znają języka polskiego są kierowane do oddziałów przygotowawczych. Szef resortu zaznaczył, że proces odbywa się w sposób elastyczny, aby nie potęgować stresu u ukraińskich dzieci.

Podobna elastyczność występuje przy zatrudnianiu osób z Ukrainy w polskich szkołach. 

- Od przyszłego tygodnia ruszają też kursy języka polskiego dla nauczycieli ukraińskich - mówił minister Czarnek, zaznaczając jednocześnie, że wszystkie te działania mają za zadanie jedynie pomóc do czasu, kiedy Ukraińcy będą mogli wrócić do swojego kraju. - Oni są potrzebni wolnej i niepodległej ojczyźnie - dodał minister.

Szef MEiN na zakończenie wystąpienia zaprosił komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariye Gabriel oraz przewodniczącego prezydencji francuskiej Jean-Michel Blanquer’a do odwiedzenia Polski, by mogli na miejscu zobaczyć prowadzone działania na rzecz uchodźców z Ukrainy.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…