Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent RP wręczył Medale Virtus et Fraternitas dziewięciu osobom z Czech, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier, które w XX w. pomagały polskim obywatelom.

- To moment wzruszenia dla mnie, moment, gdy można choćby w ten skromny sposób podziękować tym, którzy umieli pokazać cnotę i braterstwo w najtrudniejszych czasach - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 

- Kiedy świat ludzi żyjących, w tej części Europy zetknął się z dwoma straszliwymi totalitaryzmami, niemieckim nazistowskim i sowieckim stalinowskim, a także i wrogimi człowiekowi ideologiami, mimo wszystkich obaw, mimo czasem przecież racjonalności, która podpowiadała, by schować się i najlepiej nie wykonywać żadnych gestów, byli tacy, którzy umieli wyciągnąć rękę do drugiego człowieka - mówił prezydent, podkreślając, że ci ludzie dostrzegali „człowieczeństwo jako wartość samą w sobie”.

- Bardzo dziękuję Radzie Pamięci, bardzo dziękuję Instytutowi Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego za tę pracę, która wykonują, poszukując tych, którym trzeba podziękować w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej właśnie w ten symboliczny sposób, których trzeba pokazać, wyegzemplifikować jako tych świecących przykładem - właśnie drugiemu człowiekowi, nam wszystkim - dodał Andrzej Duda.

- W imieniu całego polskiego społeczeństwa, polskich obywateli proszę, żebyście przekazali te podziękowania i wyrazy szacunku swoim najbliższym. Wyrazy najgłębszego szacunku szacunku i pamięci. Bo wielki splendor tamtego bohaterstwa i miłosierdzia okazanego drugiemu człowiekowi, pamięci o bohaterach, o wartościach jest dzisiaj z całą pewnością udziałem całych Państwa rodzin. Tak to na szczęście jest, że okazywane dobro, piękna bohaterska postawa wielkiego człowieczeństwa staje się splendorem i spływa jak światło, udzielając tej niezwykłej, bohaterskiej - można powiedzieć - poświaty również i kolejnym pokoleniom, czyniąc rodzinę wyjątkową. Za to z całego serca Państwu jeszcze raz dziękuję - podkreślił prezydent.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli zwiększyć liczbę takich uroczystości w przyszłości dzięki działaniom i pracy Rady, dzięki staraniom Instytutu, którym jeszcze raz dziękuję z całego serca. Ta działalność jest bardzo potrzebna choćby dlatego, że mamy jeszcze możliwość wręczenia oznaczeń ostatnim żyjącym bohaterom, nie tylko świadkom, ale przede wszystkim właśnie bohaterom tamtych czasów, którzy osobiście dokonywali tych wielkich czynów – dodał Andrzej Duda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Płace rosną szybciej od inflacji - napędzają popyt na „M”

Ostatnie dane GUS o wzroście średniej płacy w maju o ponad 10% w porównaniu z majem ub. roku, wskazują, że - choć inflacja zbliża się do 5% (w maju wyniosła 4,7%) - zarabiamy realnie coraz więcej.

Więcej…

Nasi najlepsi – znamy laureatów 31. Edycji Konkursu „Teraz Polska”

Pierwsza Dama, pani Agata Kornhauser-Duda w minioną środę wręczyła laureatom statuetki "Teraz Polska"w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienie Młody Promotor Polski.

Więcej…

Sarnowski: Spójny system ulg sprawdził się u Azjatyckich Tygrysów

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, każdy może zgłosić uwagi do proponowanych rozwiązań. Uwagi i opinie można zgłaszać do 21.06.2021 r.

Więcej…

Morawiecki: Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na debacie dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Więcej…

Puda: Prawie 100% gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian

Photo by Tomasz Filipek on Unsplash

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Głównym jego celem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas debaty „Polski Ład. Od pola do stołu” w Balicach.

Więcej…