Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent RP wręczył Medale Virtus et Fraternitas dziewięciu osobom z Czech, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier, które w XX w. pomagały polskim obywatelom.

- To moment wzruszenia dla mnie, moment, gdy można choćby w ten skromny sposób podziękować tym, którzy umieli pokazać cnotę i braterstwo w najtrudniejszych czasach - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 

- Kiedy świat ludzi żyjących, w tej części Europy zetknął się z dwoma straszliwymi totalitaryzmami, niemieckim nazistowskim i sowieckim stalinowskim, a także i wrogimi człowiekowi ideologiami, mimo wszystkich obaw, mimo czasem przecież racjonalności, która podpowiadała, by schować się i najlepiej nie wykonywać żadnych gestów, byli tacy, którzy umieli wyciągnąć rękę do drugiego człowieka - mówił prezydent, podkreślając, że ci ludzie dostrzegali „człowieczeństwo jako wartość samą w sobie”.

- Bardzo dziękuję Radzie Pamięci, bardzo dziękuję Instytutowi Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego za tę pracę, która wykonują, poszukując tych, którym trzeba podziękować w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej właśnie w ten symboliczny sposób, których trzeba pokazać, wyegzemplifikować jako tych świecących przykładem - właśnie drugiemu człowiekowi, nam wszystkim - dodał Andrzej Duda.

- W imieniu całego polskiego społeczeństwa, polskich obywateli proszę, żebyście przekazali te podziękowania i wyrazy szacunku swoim najbliższym. Wyrazy najgłębszego szacunku szacunku i pamięci. Bo wielki splendor tamtego bohaterstwa i miłosierdzia okazanego drugiemu człowiekowi, pamięci o bohaterach, o wartościach jest dzisiaj z całą pewnością udziałem całych Państwa rodzin. Tak to na szczęście jest, że okazywane dobro, piękna bohaterska postawa wielkiego człowieczeństwa staje się splendorem i spływa jak światło, udzielając tej niezwykłej, bohaterskiej - można powiedzieć - poświaty również i kolejnym pokoleniom, czyniąc rodzinę wyjątkową. Za to z całego serca Państwu jeszcze raz dziękuję - podkreślił prezydent.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli zwiększyć liczbę takich uroczystości w przyszłości dzięki działaniom i pracy Rady, dzięki staraniom Instytutu, którym jeszcze raz dziękuję z całego serca. Ta działalność jest bardzo potrzebna choćby dlatego, że mamy jeszcze możliwość wręczenia oznaczeń ostatnim żyjącym bohaterom, nie tylko świadkom, ale przede wszystkim właśnie bohaterom tamtych czasów, którzy osobiście dokonywali tych wielkich czynów – dodał Andrzej Duda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…