Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent RP wręczył Medale Virtus et Fraternitas dziewięciu osobom z Czech, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier, które w XX w. pomagały polskim obywatelom.

- To moment wzruszenia dla mnie, moment, gdy można choćby w ten skromny sposób podziękować tym, którzy umieli pokazać cnotę i braterstwo w najtrudniejszych czasach - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 

- Kiedy świat ludzi żyjących, w tej części Europy zetknął się z dwoma straszliwymi totalitaryzmami, niemieckim nazistowskim i sowieckim stalinowskim, a także i wrogimi człowiekowi ideologiami, mimo wszystkich obaw, mimo czasem przecież racjonalności, która podpowiadała, by schować się i najlepiej nie wykonywać żadnych gestów, byli tacy, którzy umieli wyciągnąć rękę do drugiego człowieka - mówił prezydent, podkreślając, że ci ludzie dostrzegali „człowieczeństwo jako wartość samą w sobie”.

- Bardzo dziękuję Radzie Pamięci, bardzo dziękuję Instytutowi Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego za tę pracę, która wykonują, poszukując tych, którym trzeba podziękować w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej właśnie w ten symboliczny sposób, których trzeba pokazać, wyegzemplifikować jako tych świecących przykładem - właśnie drugiemu człowiekowi, nam wszystkim - dodał Andrzej Duda.

- W imieniu całego polskiego społeczeństwa, polskich obywateli proszę, żebyście przekazali te podziękowania i wyrazy szacunku swoim najbliższym. Wyrazy najgłębszego szacunku szacunku i pamięci. Bo wielki splendor tamtego bohaterstwa i miłosierdzia okazanego drugiemu człowiekowi, pamięci o bohaterach, o wartościach jest dzisiaj z całą pewnością udziałem całych Państwa rodzin. Tak to na szczęście jest, że okazywane dobro, piękna bohaterska postawa wielkiego człowieczeństwa staje się splendorem i spływa jak światło, udzielając tej niezwykłej, bohaterskiej - można powiedzieć - poświaty również i kolejnym pokoleniom, czyniąc rodzinę wyjątkową. Za to z całego serca Państwu jeszcze raz dziękuję - podkreślił prezydent.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli zwiększyć liczbę takich uroczystości w przyszłości dzięki działaniom i pracy Rady, dzięki staraniom Instytutu, którym jeszcze raz dziękuję z całego serca. Ta działalność jest bardzo potrzebna choćby dlatego, że mamy jeszcze możliwość wręczenia oznaczeń ostatnim żyjącym bohaterom, nie tylko świadkom, ale przede wszystkim właśnie bohaterom tamtych czasów, którzy osobiście dokonywali tych wielkich czynów – dodał Andrzej Duda.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…