Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Widok wieżowców w centrum Warszawy z lotu ptaka i napis - Bezpieczeństwo, bronimy polską cyberprzestrzeń.

- W 2018 r. weszła w życie pierwsza ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która czyni ministra obrony narodowej jednym z trzech filarów bezpieczeństwa kraju w tej domenie - powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, otwierając IV Letnią Szkołę Cyberbezpieczeństwa.

- System przewiduje m.in. utrzymanie zespołu reagowania na incydenty komputerowe, stojącego na straży jednostek resortu obrony - dodał.

Tegoroczna edycja konferencji organizowanej przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON oraz Akademię Marynarki Wojennej odbywa się pod hasłem „Cyber Odyseja – wyzwania XXI wieku” i skierowana jest przede wszystkim do osób zapewniających obsługę prawną jednostek organizacyjnych administracji państwowej oraz podmiotów komercyjnych. 

Wiceminister przypomniał, że Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa jest kolejnym elementem zainagurowanego przez ministra Mariusza Błaszczaka programu cyber.mil.pl. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. 

- Polska, Sojusz Północnoatlantycki musi działać w cyberprzestrzeni równie skutecznie, co na lądzie, morzu, czy w powietrzu. Od 2014 r. cyberprzestrzeń jest uznawana w sojuszu za domenę operacyjną – zaznaczył Zdzikot. Organizatorzy szkolenia podkreślają, że wiedza zdobyta podczas Letniej Szkoły pozwoli na usprawnienie procesu legislacji w resorcie obrony narodowej.

- Zajęcia praktyczne przybliżą prawnikom problematykę „cyber” niejako „od kuchni”. Dobre zrozumienie zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa jest fundamentem późniejszej, skutecznej obsługi prawnej incydentów - mówił Zdzikot.

Zwrócił także uwagę na szeroki zakres działań systemowych w resorcie obrony zmierzających do zabezpieczenia infrastruktury i systemów państwa przed zagrożeniami w przestrzeni łączności i komunikacji cyfrowej: - Rozpoczęliśmy formowanie specjalistycznych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, finalizujemy konsolidację instytucji zajmujących się obszarem cyber w resorcie obrony narodowej,  rozbudowujemy Wojska Obrony Terytorialnej o komponent cyber. Rozszerzamy także ofertę edukacyjną zwiększając limit przyjęć na studia informatyczne oraz tworząc elitarne i prestiżowe liceum informatyczne przy Wojskowej Akademii Technicznej, do którego zgłosiło się ponad 500 chętnych - podkreślił.

{crossposting}