Wsparcie rodziny traktujemy jako inwestycję, a nie koszt. Rodzina to fundament wszystkich naszych działań. Pracujemy nad strategią demograficzną, która wyznaczy kierunki dalszego wsparcia rodzin, żebyśmy mogli odwrócić negatywne trendy demograficzne - mówiła podczas konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Konferencja poświęcona była projektowi „Rodzina na antenie” realizowanego wspólnie przez Fundację Mamy i Taty oraz Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Projekt realizowany jest w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!”. To konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jego celem jest wspieranie małżeństwa jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci, przygotowanie młodych par do radzenia sobie z wyzwaniami życia rodzinnego oraz tworzenie otoczenia szczególnie przyjaznego rodzinom
Minister Marlena Maląg dodała, że konkurs „Po pierwsze Rodzina!” ma wykreować markę „rodzina”. Dodała też, że konkurs to kolejny przykład działania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które służyć ma wsparciu rodzin. Minister przypomniała programy dedykowane rodzinom - Rodzina 50+, Dobry start, Maluch+. Mówiła również o strategii demograficznej, która powstaje w Ministerstwie, a która ma wyznaczać kierunki wsparcia rodzin.
- Zachodzące trendy demograficzne to wyzwanie dla naszego rządu, chcemy, żeby młodzi ludzie zakładali rodziny, chcieli mieć dzieci. Dzięki strategii będziemy mieć zdiagnozowane obszary, które wymagają dalszego wsparcia - mówi Marlena Malag.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Ignacok: Transformacja cyfrowa dotyka dystrybucji energii elektrycznej
5 milionów nowych odczytów trafia codziennie do innowacyjnego systemu informatycznego, wdrożonego w Grupie Tauron. Zbudowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego system korzysta z danych z ponad 400 tysięcy inteligentnych liczników zamontowanych już przez Tauron u klientów na terenie Wrocławia.
Drewno jako materiał budowlany: rzeczy, które musisz wiedzieć
Niezależnie od tego, czy budujesz dom od podstaw, czy kupujesz dom po raz pierwszy, warto poznać zalety i wady drewna jako materiału budowlanego - w końcu musi przetrwać próbę czasu.
Gliński: Tadeusz Markiewicz pełen ciepła i skromności, budził powszechny szacunek
Odszedł wyjątkowy mistrz rzeźby, zostawiając uczucie pustki, wypełniane pamięcią o twórcy i dziełach. Opisując najkrócej Jego drogę twórczą, należy powiedzieć, że był wyjątkowo utalentowanym rzeźbiarzem, oddanym sztuce wrażliwym człowiekiem i szczerym patriotą.
Morawiecki: Rzeczą kluczową jest, żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku
Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie
Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Silesia LabMed.
Władyczak: Kontynuowaliśmy szeroką współpracę z licznymi wykonawcami inwestycji
W 2020 r. segment gwarancji ubezpieczeniowych przyniósł Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) 42,9 mln zł składki przypisanej brutto. To najlepszy wynik w historii spółki, większy o 21 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.