Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Wskaźników demograficznych nie zmieni się w ciągu jednej kadencji, gdyż wymaga to kompleksowych i długofalowych działań - powiedziała minister Marlena Maląg podczas panelu „Polityka prorodzinna, jako odpowiedź na wyzwania demograficzne” w trakcie Kongresu 590.

- Wskaźników demograficznych nie zmieni się w ciągu jednej kadencji, gdyż wymaga to kompleksowych i długofalowych działań - powiedziała minister Marlena Maląg podczas panelu „Polityka prorodzinna, jako odpowiedź na wyzwania demograficzne” w trakcie Kongresu 590. - Jednak przypominam, że gdy Prawo i Sprawiedliwość przejmowało władzę, wskaźnik dzietności wynosił 1,28, dziś zaś osiągnął wartość 1,4. W ciągu ostatnich pięciu lat urodziło się w Polsce 1,9 mln dzieci, mimo zmniejszenia się liczby kobiet w wieku rozrodczym.

Minister Maląg przypomniała o realizowanych dotychczas programach, takich jak Rodzina 500+, Maluch+, czy Dobry Start, które wymiernie wpływają na sytuację finansową polskich rodzin. Zwróciła jednak uwagę na wagę czynnika społeczno-kulturowego, czyli kształtowania pozytywnego obrazu rodziny. - Jak pokazują badania, Polacy chcą mieć dzieci. Dlatego ważnym zadaniem władz jest wspieranie młodych ludzi w tym zamierzeniu, przez tworzenie jak najlepszych warunków na przykład do godzenia pracy zarobkowej z życiem rodzinnym – mówiła minister Maląg. Jednak równie istotne jest tworzenie pozytywnego wizerunku rodziny.

Przykładem działań w tym obszarze mogą być rozpisane przez MRiPS konkursy”: „Po Pierwsze Rodzina” - skierowany do organizacji pozarządowych i „Samorząd pro Familia” - w którym startują władze samorządowe. - Cieszę się, że aż tyle samorządów było zainteresowanych naszym konkursem - dodała minister.

W opinii minister Marleny Maląg pułapka demograficzna grozi tym, że w przyszłości nie będzie miał kto korzystać z realizowanych dziś inwestycji - dróg, żłobków czy przedszkoli. Dlatego niezbędna jest szeroka koalicja na rzecz rodziny. Musi obejmować również działania na rzecz seniorów, w ramach solidarności międzypokoleniowej.

- Wkrótce przedstawimy założenia Strategii Demograficznej, będącej uzupełnieniem „Nowego Ładu” - zapowiedziała minister Marlena Maląg. Obejmą one politykę mieszkaniową, podatkową, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa związanego ze stabilnością zatrudnienia i wiele innych obszarów, mogących pomóc młodym ludziom w podjęciu decyzji o założeniu rodziny i posiadaniu dzieci.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…