Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od początku wojny w Ukrainie do naszego kraju przyjechało już ponad 2,5 mln uchodźców. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami z polskich miast, aby omówić bieżącą sytuację. Szef rządu podziękował im za wsparcie i serce okazywane uchodźcom z Ukrainy.

Zadeklarował także dalsze rządowe wsparcie. Już teraz do samorządów trafiło około pół miliarda złotych. 

- Częścią tej okrutnej wojny jest wielki kryzys uchodźców, jakiego świat nie widział od czasów II wojny światowej. To kryzys, z którym się musimy mierzyć na co dzień. To kryzys, z którym muszą się mierzyć samorządy na bardzo wielu poziomach - zarówno województwa, powiaty, gminy, ale także miasta, mniejsze, większe i największe, wioski - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

Szef rządu podziękował samorządowcom za podejmowane działania i postawę w tym trudnym czasie: - Jestem bardzo wdzięczny i zbudowany tym, w jaki sposób ta współpraca przebiega. Chciałbym bardzo Państwu podziękować za to, że niezależnie od tego kto z jakiej rodziny politycznej się wywodzi, potrafiliśmy ze sobą bardzo blisko współpracować.

Przyjęcie tak dużej liczby osób w tak krótkim czasie, było ogromnym wyzwaniem dla polskich miast. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządowcami. 

-  Zgodnie z naszą wcześniejszą obietnicą, przekazaliśmy już dzisiaj samorządowcom około pół miliarda złotych do dyspozycji - zgodnie z ustalonym harmonogramem i z całą procedurą - poinformował premier. - Cieszę się, że samorządy weszły w nowy rok tak mocno finansowo zbudowane, z jedną z najwyższych w historii nadwyżką operacyjną około 36 mld zł, na bardzo solidnych podstawach w budżetach samorządowych - dodał. 

Rząd wspiera samorządy także w procesie przyznawania numerów PESEL. - Zakupiliśmy dodatkowy sprzęt, a nasi eksperci na bieżąco wyjaśniają wątpliwości i odpowiadają na pytania. Ramię w ramię pracownicy ministerstw i urzędów centralnych pracują z pracownikami samorządów - ręka w rękę, przyznając numery PESEL, które są potrzebne po to, żeby w sposób właściwy zarządzać tak ogromnym wyzwaniem, zarządzać tą ogromną grupą uchodźców, którzy stali się mieszkańcami naszego kraju - dodał szef rządu. 

Aby możliwie ułatwić udzielanie wsparcia, władze uchwaliły ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. W ustawie zostały zawarte regulacje dotyczące pobytu, pracy, edukacji, opieki zdrowotnej obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, a także zasady dotyczące finansowania tych zadań przez rząd. 

- Chcemy, żeby uchodźcy mieli tutaj namiastkę normalności. Oni w większości chcą wrócić do swojego kraju, ale tu i teraz, dzisiaj są w naszym kraju. Chcemy i musimy stworzyć im odpowiednie warunki do funkcjonowania: w systemie edukacji, służby zdrowia, dostępie do różnego rodzaju usług publicznych - powiedział premier. 

{crossposting}