Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przyszłość społeczeństwa zależy od tego, jak wychowywane są dzieci w rodzinie. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności i cierpliwości.

Im więcej szczęśliwych rodzin, tym szczęśliwsza Polska w przyszłości - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji założeń Strategii Demograficznej 2040.

Strategia Demograficzna 2040 koncentruje się na dzietności. Długofalowo jest to najlepszy sposób na przywrócenie korzystnej struktury demograficznej polskiego społeczeństwa.

- Cieszę, się że według danych ok. 40 proc. Polaków chce mieć troje i więcej dzieci, a ok. 98 proc. Polaków w ogóle chce mieć dzieci. Widać, że to „podglebie” jest przygotowane - mówił szef polskiego rządu podczas prezentacji Strategii Demograficznej. Choć te statystyki napawają optymizmem, to nie tylko Polska, ale i cała Europa stoją przed wyzwaniami demograficznymi - spada dzietność i liczba osób w wieku produkcyjnym. Strategia to rządowy plan na odwrócenie tej tendencji.

- Wsparcie polskich rodzin mamy w naszym kodzie genetycznym. Od 2015 r. wzmacniamy rodziny w wymiarze materialnym czy społecznym. Ale ciągle mamy niedosyt. Widzimy, że jeżeli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin tu i teraz, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść w systemie emerytalnym i spowolnienie wzrostu gospodarczego - podkreślił premier. W Strategii Demograficznej 2040 rząd wskazuje na trzy zasadnicze cele: wzmocnienie rodziny, znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci, podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk.

Nie tylko Strategia Demograficzna 2040, ale też Polski Ład zawiera szereg udogodnień dla polskich rodzin. - Rodzina jest w centrum naszej polityki i w centrum uwagi Polskiego Ładu. Zrobimy wszystko, by wiele innych projektów koncentrowało się w jednym punkcie, jakim jest wsparcie dla polskich rodzin - zauważył premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład to propozycje dobrych rozwiązań w obszarze polityki mieszkaniowej, np. Mieszkanie bez Wkładu Własnego, Bon mieszkaniowy, Mój dom 70 m. Działaniom prorodzinnym sprzyjać będą też sprawiedliwa polityka podatkowa czy projekt zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…