Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kontener pełen niesegregowanych śmieci na tle ściany domu

- Segregacja odpadów to jedno z podstawowych działań, dzięki którym każdy z nas może realnie wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej, podsumowującej dotychczasowe działania i efekty kampanii „Piątka za segregację”. 

Celem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Piątka za segregację” jest przedstawienie społeczeństwu zasad prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Związana jest z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów (JSSO), a jej adresatami są zarówno samorządy, jak i właściciele gospodarstw domowych. W ramach kampanii prowadzone są również działania edukacyjne skierowane do dzieci.

- Chcemy przekonać mieszkańców Polski, że odpady to nie śmieci, lecz wartościowe surowce, i że warto je segregować, ponieważ wszyscy mamy z tego korzyści. Poprzez kampanię „Piątka za segregację” pokazujemy, jak to dobrze robić” – podkreślił Kowalczyk.

- Samorządy odgrywają istotną rolę w skutecznym wdrażaniu Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów. Dlatego m.in. stworzyliśmy specjalny przewodnik, w którym prezentujemy najważniejsze zmiany wynikające z wejścia w życie nowych przepisów i zasady prawidłowej segregacji śmieci. W przewodniku wskazujemy także przykłady dobrych, proekologicznych inicjatyw na terenie całej Polski – powiedział minister.

- Aby wyróżnić te samorządy, których działania związane z segregacją przeprowadzane są w wyróżniający się sposób, organizujemy konkurs dla gmin – dodał.

Minister Kowalczyk przypomniał także, że kampania „Piątka za segregację” obejmuje również program edukacyjny dla szkół, w ramach którego został zorganizowany, cieszący się ogromnym zainteresowaniem, konkurs plastyczny dla dzieci z klas I-III. Opracowany został także scenariusz lekcji, ukazującej uczniom, jakie korzyści dla środowiska niesie odpowiednie segregowanie odpadów.

{crossposting}