Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Trzaskowskim w Pałacu Prezydenckim. - To była spokojna, merytoryczna rozmowa, podczas której mówiliśmy między innymi o przyszłości Polski - mówił Prezydent RP.

Podkreślił, że cieszy się i z tego spotkania, i z tego, że politycy ze wszystkich stron sceny politycznej przyjęli niedawno zaproszenie prezydenta do wspólnych obchodów setnej rocznicy powstania Rządu Obrony Narodowej

- Myślę, że to są ważne gesty, które Polacy powinni widzieć jak najczęściej po to, żeby uświadamiać sobie, że polityka to jest generalnie wspólna sprawa, że Polska to jest wspólna sprawa - zaznaczył Andrzej Duda.

- Zwłaszcza wtedy, gdy zostaje już tylko dwóch kandydatów i mamy do czynienia z drugą turą wyborów, jest to już wybór albo-albo, to później - właśnie po tej kampanii, która najczęściej w oczywisty sposób, jak w każdej demokracji, jest znacznie mocniejsza, bardziej emocjonalna, wiemy, że bardzo często są wielkie polityczne emocje, wszyscy przecież tego doświadczamy i obserwujemy – żeby tych dwóch kandydatów spotkało się i po zakończeniu kampanii, która jest specyficznym spektaklem politycznym, po prostu uścisnęli sobie ręce – dodał prezydent.

- I żeby całe polskie społeczeństwo i wszyscy wyborcy widzieli, że można po prostu normalnie podać sobie dłoń. Bo przecież tyle jest różnych konfliktów na tle politycznym w rodzinach, wśród przyjaciół, znajomych. Wiemy, że są te podziały - one są faktem. Trzeba robić wszystko, by starać się je zasypać - podkreślił.

- Gest podania dłoni jest dla mnie ważny i szkoda, że nie udało nam się zrealizować tego wtedy, w wyborczy wieczór, by od razu pokazać, że trzeba studzić emocje, że możemy być razem, możemy się spotkać, nie jesteśmy sobie obcy. Ale cieszę się, że spotkaliśmy się dzisiaj w swoich rolach - ja jako Prezydent Rzeczypospolitej, pan Rafał Trzaskowski jako prezydent miasta stołecznego Warszawy - zaznaczył Duda.

Prezydent dodał, że wyraził żal, że do spotkania nie doszło od razu, w wyborczy wieczór, kiedy pojawiły się wstępne sondażowe wyniki wyborów. - Chciałem, żeby tamto spotkanie - niezależnie od tego, kto te wybory wygrał - miało charakter symbolu i stało się pewną tradycją na przyszłość - mówił Andrzej Duda.

Wyjaśniał, że trzeba robić wszystko, żeby zasypywać podział między Polakami, „żeby całe społeczeństwo widziało, że można sobie po prostu podać dłoń”.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…