Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Trzaskowskim w Pałacu Prezydenckim. - To była spokojna, merytoryczna rozmowa, podczas której mówiliśmy między innymi o przyszłości Polski - mówił Prezydent RP.

Podkreślił, że cieszy się i z tego spotkania, i z tego, że politycy ze wszystkich stron sceny politycznej przyjęli niedawno zaproszenie prezydenta do wspólnych obchodów setnej rocznicy powstania Rządu Obrony Narodowej

- Myślę, że to są ważne gesty, które Polacy powinni widzieć jak najczęściej po to, żeby uświadamiać sobie, że polityka to jest generalnie wspólna sprawa, że Polska to jest wspólna sprawa - zaznaczył Andrzej Duda.

- Zwłaszcza wtedy, gdy zostaje już tylko dwóch kandydatów i mamy do czynienia z drugą turą wyborów, jest to już wybór albo-albo, to później - właśnie po tej kampanii, która najczęściej w oczywisty sposób, jak w każdej demokracji, jest znacznie mocniejsza, bardziej emocjonalna, wiemy, że bardzo często są wielkie polityczne emocje, wszyscy przecież tego doświadczamy i obserwujemy – żeby tych dwóch kandydatów spotkało się i po zakończeniu kampanii, która jest specyficznym spektaklem politycznym, po prostu uścisnęli sobie ręce – dodał prezydent.

- I żeby całe polskie społeczeństwo i wszyscy wyborcy widzieli, że można po prostu normalnie podać sobie dłoń. Bo przecież tyle jest różnych konfliktów na tle politycznym w rodzinach, wśród przyjaciół, znajomych. Wiemy, że są te podziały - one są faktem. Trzeba robić wszystko, by starać się je zasypać - podkreślił.

- Gest podania dłoni jest dla mnie ważny i szkoda, że nie udało nam się zrealizować tego wtedy, w wyborczy wieczór, by od razu pokazać, że trzeba studzić emocje, że możemy być razem, możemy się spotkać, nie jesteśmy sobie obcy. Ale cieszę się, że spotkaliśmy się dzisiaj w swoich rolach - ja jako Prezydent Rzeczypospolitej, pan Rafał Trzaskowski jako prezydent miasta stołecznego Warszawy - zaznaczył Duda.

Prezydent dodał, że wyraził żal, że do spotkania nie doszło od razu, w wyborczy wieczór, kiedy pojawiły się wstępne sondażowe wyniki wyborów. - Chciałem, żeby tamto spotkanie - niezależnie od tego, kto te wybory wygrał - miało charakter symbolu i stało się pewną tradycją na przyszłość - mówił Andrzej Duda.

Wyjaśniał, że trzeba robić wszystko, żeby zasypywać podział między Polakami, „żeby całe społeczeństwo widziało, że można sobie po prostu podać dłoń”.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…