Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kolejne z serii zainicjowanych przez Polskę seminariów internetowych poświęconych sytuacji na Białorusi zgromadziło prawie 700 uczestników i obserwatorów.

Przedsięwzięcie otworzyli ministrowie spraw zagranicznych Polski - Zbigniew Rau, Francji - Jean-Yves Le Drian, Litwy - Gabrielius Landsbergis i Rumunii - Bogdan Aurescu a także liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Minister Zbigniew Rau podkreślił, że Białorusini bronią swojej godności i wartości demokratycznych tożsamych z tymi, na których opiera się Unia Europejska.

- To sprawia, że na Unii i wspólnocie euroatlantyckiej spoczywa odpowiedzialność za wsparcie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i utrzymanie presji na władze w Mińsku - podkreślił.

Zdaniem ministra, zaangażowanie środowisk opiniotwórczych i decyzyjnych w Europie w debatę o sytuacji na Białorusi i przyszłości tego kraju jest ważnym elementem inspirującym instytucje międzynarodowe i poszczególne stolice do działań.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że to Warszawa i Grupa Wyszehradzka zaproponowały Plan Gospodarczy Unii Europejskiej dla Demokratycznej Białorusi, który uzyskał poparcie wszystkich 27 państw członkowskich.

- Koncepcja dostatniej przyszłości Białorusi musi mieć wyraźne wsparcie całej rodziny demokratycznych państw, a nie tylko pojedynczych partnerów, takich jak Litwa czy Polska - zaznaczył Zbigniew Rau.

- Tego, co zaczęło się w zeszłym roku, nie można zatrzymać ani stłumić. Wierzę, że zwycięży demokratyczna Białoruś i jej heroiczne społeczeństwo - podsumował minister Rau.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…