Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Dwóch walczących szermierzy

Szermierka jest jedną z pierwszych dyscyplin rozgrywanych od samego początku Igrzysk Olimpijskich. Niestety w Polsce po latach wielkich sukcesów wydaje się być nieco zapomniana. - Szermierka jest dla każdego, idealnie nadaje się do równomiernego rozwoju umysłu i ciała. – mówi Bogdan Gołębiowski z klubu szermierczego w Łomiankach.

To walka białą bronią dwóch przeciwników. Powstała dwa tysiące lat przed naszą erą w Egipcie. Sportowa wersja szermierki jest uprawiana do dzisiaj, a rywalizacja odbywa się na różnych poziomach, od krajowych pucharów w wielu kategoriach wiekowych do zawodów na Igrzyskach Olimpijskich. Warto podkreślić, że była to jedna z pierwszych dyscyplin na IO.

Korzyści dla umysłu i ciała

Sztuka władania bronią białą wymaga nie tylko znakomitego przygotowania fizycznego, ale także i odpowiedniej strategii. Tym samym rozwija zarówno siłę, czy szybkość, jak i umiejętność podejmowania decyzji.

Szermierka jest dla każdego. Idealnie nadaje się do równomiernego rozwoju umysłu i ciała. Zawsze podczas treningu jest zakres ćwiczeń dostosowanych zarówno do lewej, jak i do prawej strony ciała. To o tyle piękny sport, że można uprawiać tą dyscyplinę od lat dziecięcych do późnej starości. Najlepiej zacząć uprawianie tej dyscypliny w wieku sześciu, siedmiu lat.  – mówi Gołębiowski.

Poziom polskiej szermierki

Zbigniew Czajkowski, Sylwia Gruchala, czy Jerzy Pawłowski to jedne z najwspanialszych postaci w polskiej szermierce. W latach 60-tych, czy 70-tych nasi zawodnicy i zawodniczki regularnie zdobywali medale na Igrzyskach Olimpijskich, czy Mistrzostwach Świata.

Jeszcze niedawno Polska była w czołówce na tle światowym. Niestety poziom wyraźnie spadł. Wiadomo, że ten sport nie ma takiego zainteresowania medialnego jak piłka nożna, czy siatkówka. Na zawodach Pucharu Polski startuje do dwustu zawodników. Jeszcze dwadzieścia lat wstecz to grono było blisko  dwukrotnie większe. – przyznaje Gołębiowski.

Jak zacząć uprawiać szermierkę?

Najważniejsze są chęci. Chcemy jak najbardziej zachęcać młodzież do startów. W naszym klubie dziecko, które przychodzi dostaje przygotowany sprzęt. Jeżeli ktoś będzie czerpał z tego radość i chce dalej iść w tym kierunku, to wykupuję mu licencję w Polskim Związku Szermierczym.  – dodaje trener z KS "Szermierz" Łomianki.

Ubolewam nad tym, że w większości przypadków dziecko zamiast poświęcać się sportowi siedzi przed komputerem. Ćwicząc szermierkę można nabrać pewnej dynamiki w ruchach i myśleniu. Treningi są w takich godzinach, by nie kolidowały w innych zajęciach dzieci, przykładowo w szkole. – reasumuje Gołębiowski.

Czytaj więcej

Kamiński: 10 mld zł zostanie zainwestowane w bezpieczeństwo Polaków

Podczas briefingu prasowego poinformowano o podpisaniu porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych. 

Więcej…

Kryzys z potencjałem do wykorzystania

Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442
Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442

Wśród branż gospodarki, przed którymi jest wciąż daleka droga od wyjścia z koronakryzysu znajdują się pasażerskie przeloty lotnicze.

Więcej…

Chludziński: przewidujemy, że pierwsza elektrownia nuklearna zacznie pracować w 2029

Photo by Clemens van Lay on Unsplash
Photo by Clemens van Lay on Unsplash

KGHM, w ramach przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie nuklearnych źródeł energii, podpisało porozumienie z producentem reaktorów w technologii SMR.

Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu. Czysta energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW). To potencjalnie największa tego typu instalacja na świecie. Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku.

- Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź SA.

- Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii - dodał prezes Chludziński.

W jego przekonaniu budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 r. to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej.

- Jesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 roku - dodał prezes KGHM Polska Miedź SA.

Jego zdaniem technologia SMR nie tylko pomoże nam dbać o środowisko ale również znacząco obniży koszty prowadzenia biznesu.

- To jedno z zapowiadanych ostatnio działań rozwojowych spółki, planujemy komercyjnie produkować energię, by wesprzeć zieloną transformację Polski i obniżyć koszty zwykłym gospodarstwom domowym - dodał Marcin Chludziński.

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem KGHM Polska Miedź będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

{crossposting}

Czarnek: Dziękuję ITD. Za działalność edukacyjną, lekcje o bezpieczeństwie w szkołach

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w Tarczynie w konferencji prasowej na temat akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

Więcej…

Troską prezydenta jest całościowe spojrzenie na Rzeczpospolitą

W tym roku ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbywało się pod hasłem „Do Matki naszego zawierzenia”. 

Więcej…