Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Chciałbym podkreślić, że rząd absolutnie docenia ogromny wkład zarówno GOPR, jak i TOPR w bezpieczeństwo w górach.

Jest to wkład zasadniczy, bez tych dwóch organizacji nie można sobie wyobrazić bezpiecznej turystyki - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w Sejmie. Wiceszef MSWiA odpowiadał na pytania posłów w sprawie wsparcia finansowego i organizacyjnego ratowników górskich.

Plan budżetu na ratownictwo górskie w tym roku został zwiększony o blisko 4 mln zł. Znaczna część tej kwoty (ponad 2,7 mln zł) zostanie przeznaczona na dokończenie remontu śmigłowca W-3A Sokół, wykorzystywanego do akcji ratowniczych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

- Pierwszą z rzeczy, która była konieczna do prawidłowego funkcjonowania TOPR, to remont śmigłowca Sokół - powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Jak zaznaczył, MSWiA przekazało na ten cel dodatkowe środki, aby jeszcze w tym roku śmigłowiec Sokół został odpowiednio wyremontowany.

W pozostałej kwocie, przeznaczonej na ratownictwo górskie, zawierają się: koszty dodatkowych etatów ratowniczych w GOPR i TOPR od 1 lipca br. (8 etatów w GOPR, 2 etaty w TOPR), podwyżki po 800 zł dla wszystkich ratowników (166,5 etatu) od 1 września br. oraz podwyżki po 800 zł dla 16 etatów administracyjnych od 1 września br. (12 etatów w GOPR i 4 etaty w TOPR).

- Wszystkie dodatkowe środki w tym roku przekazane na TOPR i GOPR: na śmigłowiec, na podwyżki płac, na nowe etaty, pochodzą tylko i wyłącznie z oszczędności, które poczyniło MSWiA - podkreślił wiceminister Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA przypomniał również, że obecnie procedowana jest ustawa o OSP, której zasadniczym elementem jest wprowadzenie dodatku emerytalnego dla druhów. Ze strony posłów wyszła inicjatywa, żeby dołączyć do tego systemu również ratowników GOPR i TOPR, a rząd uwzględnił to w projekcie ustawy. 

- Dodatki emerytalne dla ochotników TOPR i GOPR zwiększą atrakcyjność służby i poczucie doceniania przez państwo. Praca ochotników jest niewycenialna. To ogromna wartość i tradycja. Sztafeta pokoleń, której trzeba niezwykle sprzyjać - podkreślił wiceminister Maciej Wąsik.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…