Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Chciałbym podkreślić, że rząd absolutnie docenia ogromny wkład zarówno GOPR, jak i TOPR w bezpieczeństwo w górach.

Jest to wkład zasadniczy, bez tych dwóch organizacji nie można sobie wyobrazić bezpiecznej turystyki - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w Sejmie. Wiceszef MSWiA odpowiadał na pytania posłów w sprawie wsparcia finansowego i organizacyjnego ratowników górskich.

Plan budżetu na ratownictwo górskie w tym roku został zwiększony o blisko 4 mln zł. Znaczna część tej kwoty (ponad 2,7 mln zł) zostanie przeznaczona na dokończenie remontu śmigłowca W-3A Sokół, wykorzystywanego do akcji ratowniczych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

- Pierwszą z rzeczy, która była konieczna do prawidłowego funkcjonowania TOPR, to remont śmigłowca Sokół - powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Jak zaznaczył, MSWiA przekazało na ten cel dodatkowe środki, aby jeszcze w tym roku śmigłowiec Sokół został odpowiednio wyremontowany.

W pozostałej kwocie, przeznaczonej na ratownictwo górskie, zawierają się: koszty dodatkowych etatów ratowniczych w GOPR i TOPR od 1 lipca br. (8 etatów w GOPR, 2 etaty w TOPR), podwyżki po 800 zł dla wszystkich ratowników (166,5 etatu) od 1 września br. oraz podwyżki po 800 zł dla 16 etatów administracyjnych od 1 września br. (12 etatów w GOPR i 4 etaty w TOPR).

- Wszystkie dodatkowe środki w tym roku przekazane na TOPR i GOPR: na śmigłowiec, na podwyżki płac, na nowe etaty, pochodzą tylko i wyłącznie z oszczędności, które poczyniło MSWiA - podkreślił wiceminister Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA przypomniał również, że obecnie procedowana jest ustawa o OSP, której zasadniczym elementem jest wprowadzenie dodatku emerytalnego dla druhów. Ze strony posłów wyszła inicjatywa, żeby dołączyć do tego systemu również ratowników GOPR i TOPR, a rząd uwzględnił to w projekcie ustawy. 

- Dodatki emerytalne dla ochotników TOPR i GOPR zwiększą atrakcyjność służby i poczucie doceniania przez państwo. Praca ochotników jest niewycenialna. To ogromna wartość i tradycja. Sztafeta pokoleń, której trzeba niezwykle sprzyjać - podkreślił wiceminister Maciej Wąsik.

{crossposting}

Czytaj więcej

Bernacki: Odkrycia w dziedzinie nauki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju technologicznego

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

Główny temat III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego to „Nauka pomaga w walce ze zmianami klimatu”. W forum wziął udział sekretarz stanu w ministerstwie nauki i edukacji Włodzimierz Bernacki.

Więcej…

Innowacyjność = silny przemysł + racjonalna transformacja energetyczna

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski?

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: W nowej perspektywie chcemy zwiększyć elastyczność w programowaniu regionalnym

Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-27 i ich wpływ na walkę z pandemią były tematem dyskusji na sesji plenarnej „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

Więcej…

Morawiecki: Naprawa finansów więcej pieniędzy na badania, rozwój i innowacyjność

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

Błaszczak: W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej…