Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Chciałbym podkreślić, że rząd absolutnie docenia ogromny wkład zarówno GOPR, jak i TOPR w bezpieczeństwo w górach.

Jest to wkład zasadniczy, bez tych dwóch organizacji nie można sobie wyobrazić bezpiecznej turystyki - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w Sejmie. Wiceszef MSWiA odpowiadał na pytania posłów w sprawie wsparcia finansowego i organizacyjnego ratowników górskich.

Plan budżetu na ratownictwo górskie w tym roku został zwiększony o blisko 4 mln zł. Znaczna część tej kwoty (ponad 2,7 mln zł) zostanie przeznaczona na dokończenie remontu śmigłowca W-3A Sokół, wykorzystywanego do akcji ratowniczych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

- Pierwszą z rzeczy, która była konieczna do prawidłowego funkcjonowania TOPR, to remont śmigłowca Sokół - powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Jak zaznaczył, MSWiA przekazało na ten cel dodatkowe środki, aby jeszcze w tym roku śmigłowiec Sokół został odpowiednio wyremontowany.

W pozostałej kwocie, przeznaczonej na ratownictwo górskie, zawierają się: koszty dodatkowych etatów ratowniczych w GOPR i TOPR od 1 lipca br. (8 etatów w GOPR, 2 etaty w TOPR), podwyżki po 800 zł dla wszystkich ratowników (166,5 etatu) od 1 września br. oraz podwyżki po 800 zł dla 16 etatów administracyjnych od 1 września br. (12 etatów w GOPR i 4 etaty w TOPR).

- Wszystkie dodatkowe środki w tym roku przekazane na TOPR i GOPR: na śmigłowiec, na podwyżki płac, na nowe etaty, pochodzą tylko i wyłącznie z oszczędności, które poczyniło MSWiA - podkreślił wiceminister Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA przypomniał również, że obecnie procedowana jest ustawa o OSP, której zasadniczym elementem jest wprowadzenie dodatku emerytalnego dla druhów. Ze strony posłów wyszła inicjatywa, żeby dołączyć do tego systemu również ratowników GOPR i TOPR, a rząd uwzględnił to w projekcie ustawy. 

- Dodatki emerytalne dla ochotników TOPR i GOPR zwiększą atrakcyjność służby i poczucie doceniania przez państwo. Praca ochotników jest niewycenialna. To ogromna wartość i tradycja. Sztafeta pokoleń, której trzeba niezwykle sprzyjać - podkreślił wiceminister Maciej Wąsik.

{crossposting}

Czytaj więcej

Sarnowski: Proponujemy sprawiedliwy system podatkowy, który uwzględnia różnice w dochodach obywateli

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki - to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu.

Więcej…

Parasol noś i przy pogodzie, czyli jak się przygotować na 2022 rok

Dobre wyniki gospodarki – i polskich firm – są faktem. Nie ma tu żadnej manipulacji

Jak tu nie być zadowolonym, kiedy nawet Komisja Europejska podnosi perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski na bieżący rok: i to aż o jedną piątą, do 4,8%. Ministerstwo Finansów, między zapowiedziami kolejnych rozwiązań podatkowych uderzających w „klasę wyższą” (czyli zarabiającą powyżej średniej krajowej) przemyca też błogi komunikat – oto po pierwszym półroczu nadwyżka budżetowa wyniosła 28 mld, a fiskus zarobił o 18,5% więcej, niż rok wcześniej. Tyle tylko, że mniej eksponowane są pewne niepokojące sygnały, dotyczące roku przyszłego.

Więcej…

Obajtek: Nasz najnowszy raport jest cennym źródłem wiedzy o Grupie Orlen

Raport Roczny Grupy Orlen za 2020 r., przygotowany w formule zintegrowanej, jest już dostępny w wersji online. To dokument kompleksowo prezentujący finansową oraz pozafinansową działalność Koncernu.

Więcej…

Społeczne zaangażowanie i odpowiedzialność po polsku

Photo by krakenimages on Unsplash

Rzadko poruszamy tu problematykę społecznej działalności biznesu. A staje się ona jednym z coraz ważniejszych zagadnień, bezpośrednio związanych z działalnością przedsiębiorstw, szczególnie tych dużych i średniej wielkości - na rzecz środowiska, lokalnej społeczności i pracowników. Tego typu działania stają się ważne zwłaszcza w kontekście postrzegania wizerunku firm na zewnątrz.

Więcej…

Kamiński: Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to rzeczywisty systemowy przełom

Photo by Bermix Studio on Unsplash

Podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedziano powstanie nowej jednostki Policji - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W konferencji wziął udział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Więcej…