Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyzwania związane z finansowaniem rozwoju i udzielaniem pomocy rozwojowej w dobie pandemii COVID-19 oraz działania na rzecz zapewnienia trwałej i neutralnej klimatycznie odbudowy, zgodnej z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ to główne tematy tegorocznego Spotkania Ministerialnego Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC) OECD. Polska była reprezentowana przez wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego. 

- Uznając oficjalną pomoc rozwojową jako kluczowy filar współpracy na rzecz rozwoju, ze względu na ograniczone zasoby publiczne i rosnące potrzeby rozwojowe, zauważamy potrzebę zachęcania sektora prywatnego do włączenia się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Komitet Pomocy Rozwojowej OECD powinien pracować nad złagodzeniem ograniczeń inwestycyjnych i wspieraniem tworzenia lepszych ram regulacyjnych. 

- (…) Powinniśmy zdecydowanie dążyć do zidentyfikowania nowych możliwości budowania zrównoważonego wzrostu i poprawy dobrobytu - nie tylko w celu stymulowania długoterminowych inwestycji, ale także tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy wspierających walkę z nierównościami, w pełnej synergii z naszą długoterminową wizją transformacji w kierunku czystej i zielonej gospodarki - podkreślił Jabłoński.

Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił również uwagę na konieczność wypracowania na forum OECD rozwiązań, które zminimalizują koszty odejścia od paliw kopalnych i pomogą w inteligentnej transformacji, zgodnie z Porozumieniem Paryskim i „Katowice Rulebook”, przyjętym podczas organizowanego w Polsce COP24.

W kontekście pandemii Covid-19 Jabłoński podkreślił również znaczenie gospodarki cyfrowej, reformy systemów opieki zdrowotnej, w tym rozwoju e-zdrowia oraz usprawnienie zarządzania kryzysowego i poprawy zdolności reagowania na pojawiające się zagrożenia pandemiczne.

- Inwestycje w energię odnawialną, efektywność energetyczną oraz zasada neutralności technologicznej będą miały kluczowe znaczenie w zielonej i sprawiedliwej transformacji, a wszystkim działaniom OECD powinna zawsze przyświecać zasada solidarności - dodał przedstawiciel polskiego rządu.

{crossposting}

Czytaj więcej

Ignacok: Transformacja cyfrowa dotyka dystrybucji energii elektrycznej

5 milionów nowych odczytów trafia codziennie do innowacyjnego systemu informatycznego, wdrożonego w Grupie Tauron. Zbudowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego system korzysta z danych z ponad 400 tysięcy inteligentnych liczników zamontowanych już przez Tauron u klientów na terenie Wrocławia.

Więcej…

Drewno jako materiał budowlany: rzeczy, które musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, czy budujesz dom od podstaw, czy kupujesz dom po raz pierwszy, warto poznać zalety i wady drewna jako materiału budowlanego - w końcu musi przetrwać próbę czasu.

Więcej…

Gliński: Tadeusz Markiewicz pełen ciepła i skromności, budził powszechny szacunek

Odszedł wyjątkowy mistrz rzeźby, zostawiając uczucie pustki, wypełniane pamięcią o twórcy i dziełach. Opisując najkrócej Jego drogę twórczą, należy powiedzieć, że był wyjątkowo utalentowanym rzeźbiarzem, oddanym sztuce wrażliwym człowiekiem i szczerym patriotą.

Więcej…

Morawiecki: Rzeczą kluczową jest, żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku

Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie

Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Silesia LabMed.

Więcej…

Władyczak: Kontynuowaliśmy szeroką współpracę z licznymi wykonawcami inwestycji

W 2020 r. segment gwarancji ubezpieczeniowych przyniósł Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) 42,9 mln zł składki przypisanej brutto. To najlepszy wynik w historii spółki, większy o 21 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Więcej…