Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Piotr Gliński portret

- Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy są zaangażowani w obie inwestycje - budowę Muzeum Historii Polski i budowę Muzeum Wojska Polskiego – stwierdził wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. - Dogadujemy się i nie ma w tej chwili żadnych opóźnień - dodał.

- To piękna wizualizacja i przedstawienie całej polskiej historii – uważa wicepremier -Kiedy przyszliśmy do ministerstwa, praktycznie poza wskazaniem miejsca nie było nic. Było strasznie trudno uzgadniać i przeprojektowywać różne wcześniejsze pomysły, ale udało się – powiedział Gliński. Poinformował, że MKiDN i MON „realnie współpracują” i „póki co, wszystko jest bardzo dobrze prowadzone”.

Nowoczesne muzea

- Tego rodzaju nowoczesne instytucje muzealne są wielofunkcyjne, multimedialne - powiedział wicepremier. Jego zdaniem MHP „pełni bardzo wiele różnych funkcji: edukacyjne, poznawcze, rozrywkowe”.

Przypomniał, że w MHP będzie audytorium na 600 osób. Znajdą się w nim również magazyny dla Muzeum Wojska Polskiego. Wyjaśnił, że dzięki wybudowaniu nowych budynków, Muzeum Narodowe „odzyska skrzydło”, które teraz zajmuje MWP.

Minister Piotr Gliński powiedział o powstającym MHP, że „jest to piękna wizualizacja i przedstawienie całej polskiej historii, w szalenie interesującej i nowoczesnej formie”. Jego zdaniem Cytadela „będzie pełniła wspaniałe piękne funkcje kulturotwórcze dla polskiego społeczeństwa”.

- Miejsce jest symboliczne, tutaj były kiedyś koszary Gwardii Królewskiej, potem była tu zbudowana po Powstaniu Listopadowym przez carat twierdza, która miała być symbolem panowania obcego mocarstwa nad Polską, ale myśmy odzyskali Polskę, odzyskaliśmy także Cytadelę i w tej chwili ją odczarowujemy - podkreślił Gliński.

Minister Piotr Gliński powiedział, że jego prapradziad Józef Gliński „był wśród tych młodych Polaków, którzy w Powstaniu Styczniowym zbiegli z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej”.

- Oni się szykowali na szturm na Cytadelę i uwolnienie więźniów. To byli ci młodzi ludzie, którzy uciekli przed branką - dodał. - „Niestety zostali rozbici przez Kozaków w bitwie pod Budą Zaborowską w Powstaniu Styczniowym w Puszczy Kampinoskiej i Józef Gliński zmarł z ran, nie zdobył Cytadeli. My ją zdobyliśmy - podkreślił.

Otwarcie na Cytadeli Warszawskiej

Gliński wyraził nadzieję, że za dwa lata „będziemy mogli zaprosić wszystkich na otwarcie muzeów i do parku muzealnego na Cytadeli Warszawskiej”.

Muzeum powstanie na Cytadeli Warszawskiej i wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło kompleks muzealny. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest na luty 2021 r.