Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Warszawa - w ramach Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej – stanie się areną debaty nad kształtem skutecznej dyplomacji w nowoczesnym świecie naznaczonym globalizacją, rewolucją informacyjną i pełnym wzajemnych wielosektorowych powiązań na poziomie społeczności lokalnych, biznesowych i naukowych.

Akcent Szczytu zostanie postawiony na wymiar regionalny działań dyplomatycznych – to w nim istnieje duży potencjał dla kształtowania korzystnej pozycji Polski w międzynarodowych relacjach. Inicjatorem wydarzenia jest wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Zostanie ono zorganizowane po raz pierwszy w historii. 

– Zależy nam, by podczas Szczytu zostały wypracowane rozwiązania, dzięki którym będzie można wzmocnić promocję danego kraju, a tym samym jego konkurencyjność i atrakcyjność, poprzez dyplomację samorządową i ekonomiczną – informuje wiceszef MPiT. 

Dodaje, że współczesna dyplomacja ekonomiczna jest domeną działań i zdolności o różnym charakterze, dlatego wymaga stałego udoskonalania i zwiększania pola jej oddziaływania. 

– Aby o to skutecznie zabiegać, należy sięgać po szerokie spectrum środków, a więc być aktywnym w lokalnych ekosystemach powiązań, zwiększać zakres międzynarodowej współpracy regionalnej z udziałem samorządów, a przede wszystkim nawiązywać lub wzmacniać międzynarodowe relacje biznesowe i instytucjonalne – podkreśla wiceminister. - Miejscem debaty jak to efektywnie robić oraz miejscem wyznaczania trendów i kierunków, będzie właśnie warszawski Szczyt – zaznacza.

 Hasłem wydarzenia jest „Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności”. Przewidujemy, że weźmie w nim udział ok. 1000 uczestników. Ponad 100 panelistów reprezentujących różne środowiska i potrzeby będzie rozmawiać o najlepszych praktykach uprawiania dyplomacji na świecie, o nowych formach współpracy i skutecznych kanałach dobrej dyplomacji w regionie.

– Wybór Warszawy jako miejsca spotkania o współpracy międzynarodowej na szczeblu regionalnym nie jest przypadkowy – uważa Ociepa. - To właśnie Polska może się poszczycić na tym polu wartymi do odnotowania sukcesami m.in. jako inicjator utworzenia nowego instrumentu współpracy terytorialnej – Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej – podkreśla.

W roli współorganizatorów honorowych Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej wystąpią Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz instytucje z obszaru biznesu, nauki i samorządu, a także regiony zagraniczne. 

{crossposting}