Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Wszechstronne wsparcie Polaków na Wschodzie ze strony Państwa Polskiego jest jednym z najważniejszych celów polityki polonijnej, a Polonia i Polacy poza granicami kraju mogą być doskonałymi ambasadorami polskości - podkreślił wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas konferencji zorganizowanej w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

 

Konferencji, poświęconej Polakom i polskiemu dziedzictwu na Wschodzie, towarzyszyła także promocja publikacji „W poszukiwaniu polskości. Historia Kartą Polaka pisana”, przygotowanej przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Od momentu wejścia w życie ponad 10 lat temu Ustawy o Karcie Polaka zyskała ona już swoją bogatą i wciąż mało znaną historię. Poprzez publikację chcemy przybliżyć te nieznane karty polskości - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. 

Jak dodał, Karta Polaka to nie tylko element polityki Państwa, ale także ważne świadectwo trwania w polskości i mało znane, niezwykle ciekawe historie osób i rodzin. Wiceminister Szynkowski vel Sęk ocenił, że są to również historie miejsc, gdzie zachowanie języka polskiego oraz kultywowanie tradycji narodowej przetrwało czas prób, a często nawet prześladowań.

- Polityka powrotów, konsekwentnie wdrażana od kilku lat przez polskie władze, przełożyła się m.in. na nowelizacje ustaw o Karcie Polaka i o repatriacji, w sposób wychodzący naprzeciw oczekiwaniom naszych Rodaków - stwierdził. - My jako ministerstwo czujemy ten moralny obowiązek Państwa Polskiego, aby to dzieło rozpoczęte polityką repatriacyjną i wdrożeniem Ustawy o Karcie Polaka, kontynuować i rozwijać – powiedział w swoim wystąpieniu wiceszef polskiej dyplomacji. Jak dodał, MSZ będzie dążyć do realizacji coraz większej liczby wniosków repatriacyjnych i podniesienia jakości repatriacji naszych rodaków.

{crossposting}