Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mapa z Gorzowem Wielkopolskim a na niej kolorowe logo Dostępność Plus

„Dostępny Gorzów” – pod takim hasłem odbyła się konferencja, która rozpoczęła cykl wydarzeń z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W konferencji uczestniczyła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Program Dostępność Plus, miasto z perspektywy 60+, budownictwo bez barier i dostępny transport to tylko część tematów poruszanych podczas debaty. 

- Przez nieco ponad rok realizujemy Programu Dostępność Plus – powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak. - W tym czasie przeznaczyliśmy już ok. 3,3 mld zł na inwestycje w dostępność. Są to środki ukierunkowane na poprawę dostępności np. 50 szkół podstawowych, 125 placówek służby zdrowia, 50 uczelni, remonty kilkunastu dworców i przystanków kolejowych, peronów czy zakup nowych dostępnych pociągów i autobusów – dodała wiceminister. 

- Program Dostępność Plus skierowany, jest do każdego, bo każdy z nas w przyszłości może być rodzicem lub seniorem – uważa Jarosińska-Jedynak. 

Minister zaznaczyła przy tym, że program „Dostępność Plus” przewiduje do 2025 r. realizację inwestycji o łącznej wartości około 23 mld zł, dla których głównymi źródłami finansowania są fundusze europejskie oraz publiczne środki krajowe.

- Polska to nie tylko wielkie miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk to również mniejsze miasta i wsie nasze małe ojczyzny, które powinny być dostępne dla każdego – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak. - Dlatego cieszę się, że w Gorzowie Wielkopolskim dostrzeżono potrzebę rozmowy o Programie Dostępność Plus i szukania rozwiązań, które przyczynią się do poprawy życia mieszkańców, szczególnie tych o ograniczonej sprawności ruchowej – podkreśliła minister. 

Konferencja „Dostępny Gorzów” zainaugurowała  Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gorzowie Wielkopolski. Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (ETZR) to inicjatywa zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. promująca ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz łączenie różnych gałęzi transportu.

Polska po raz piąty bierze aktywny udział w ETZR.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…