Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak ważna jest kondycja psychofizyczna kierowców, i to nie tylko zawodowych, o tym mówili dziś na wspólnym briefingu Minister Sportu, Główny Inspektor Transportu Drogowego i Główny Inspektor Sanitarny.

Do apelu o rozsądek i przewidywanie skutków swoich decyzji przyłączyli się zawodnicy sportów motorowych – motocyklista Marek Szkopek i żużlowiec Igor Kopeć-Sobczyński.

Ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca zestawu jadącego z Niemiec na Ukrainę, zatrzymany koło Zgorzelca. Blisko pół promila alkoholu miał kierowca przeładowanego pojazdu dostawczego. Prawdopodobnie pod wpływem amfetaminy.

- Takie sytuacje na drodze są nieakceptowalne. Kierowca nie może być zagrożeniem dla innych. Niestety wciąż brakuje świadomości, z jakimi konsekwencjami, wiąże się jazda wielotonową ciężarówką, czy jakimkolwiek innym pojazdem, pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Dlatego Inspekcja prowadzi na terenie całego kraju cykliczne kontrole, przede wszystkim na trasach tranzytowych i głównych szlakach komunikacyjnych, gdzie ruch jest największy. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, ale również stan trzeźwości i czas pracy kierowców. Od początku wakacji inspektorzy przeprowadzili ponad 11 tys. kontroli drogowych.

 

- W trakcie kontroli ujawniane są również przypadki stosowania przez kierowców niedozwolonych urządzeń, które umożliwiają fałszowanie czasu pracy - stwierdził Alvin Gajadhur, szef ITD.

- To ponad 37 proc. naruszeń stwierdzonych od początku wakacji. Zawodowy kierowca powinien doskonale wiedzieć, jak może zakończyć się prowadzenie pojazdu, kiedy jest zmęczony i pracuje ponad normy. Zmęczenie obniża sprawność psychofizyczną, osłabia koordynację wzrokowo-słuchową, spowalnia reakcje, uniemożliwia właściwą ocenę sytuacji na drodze – dodał szef ITD.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…