Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak ważna jest kondycja psychofizyczna kierowców, i to nie tylko zawodowych, o tym mówili dziś na wspólnym briefingu Minister Sportu, Główny Inspektor Transportu Drogowego i Główny Inspektor Sanitarny.

Do apelu o rozsądek i przewidywanie skutków swoich decyzji przyłączyli się zawodnicy sportów motorowych – motocyklista Marek Szkopek i żużlowiec Igor Kopeć-Sobczyński.

Ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca zestawu jadącego z Niemiec na Ukrainę, zatrzymany koło Zgorzelca. Blisko pół promila alkoholu miał kierowca przeładowanego pojazdu dostawczego. Prawdopodobnie pod wpływem amfetaminy.

- Takie sytuacje na drodze są nieakceptowalne. Kierowca nie może być zagrożeniem dla innych. Niestety wciąż brakuje świadomości, z jakimi konsekwencjami, wiąże się jazda wielotonową ciężarówką, czy jakimkolwiek innym pojazdem, pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Dlatego Inspekcja prowadzi na terenie całego kraju cykliczne kontrole, przede wszystkim na trasach tranzytowych i głównych szlakach komunikacyjnych, gdzie ruch jest największy. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, ale również stan trzeźwości i czas pracy kierowców. Od początku wakacji inspektorzy przeprowadzili ponad 11 tys. kontroli drogowych.

 

- W trakcie kontroli ujawniane są również przypadki stosowania przez kierowców niedozwolonych urządzeń, które umożliwiają fałszowanie czasu pracy - stwierdził Alvin Gajadhur, szef ITD.

- To ponad 37 proc. naruszeń stwierdzonych od początku wakacji. Zawodowy kierowca powinien doskonale wiedzieć, jak może zakończyć się prowadzenie pojazdu, kiedy jest zmęczony i pracuje ponad normy. Zmęczenie obniża sprawność psychofizyczną, osłabia koordynację wzrokowo-słuchową, spowalnia reakcje, uniemożliwia właściwą ocenę sytuacji na drodze – dodał szef ITD.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Polska zostaje kolejnym państwem ramowych Eurokorpusu

- Będziemy pracować nad wypełnieniem zobowiązania, które dzisiaj bierzemy na siebie. Po kilku latach zaangażowania w prace organów wewnętrznych Eurokorpusu, Polska już w pełni angażuje się w działania kwatery.

Więcej…

Nowy prezes, stałe wyzwania

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie tylko w podatkach, ale także i te, które mogą nastrajać zdecydowanie bardziej optymistycznie.

Więcej…

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

- 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnych elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Więcej…

Adamczyk: Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”.

Więcej…

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia

Maląg: W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci.

Więcej…