Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mężczyzna w trakcie gotowania

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obfitości oferty kulinarnej na Mazowszu. Region oprócz szerokiej gamy  potraw ma do zaoferowania także wiele ciekawych inicjatyw, łączących przyjemne, czyli zaspokojenie głodu z pożytecznym – poznaniem historii.

Różne smaki Mazowsza

Położenie geograficzne i status Mazowsza spowodowały, że ten region stał się właściwie kolebką polskiej kuchni.

- Główna cecha turystyki kulinarnej na mazowszu to różnorodność. Oprócz tych rdzennych potraw, zawiera w sobie także znane z innych regionów Polski, chociażby kurpiowskiego, czy podlaskiego. Dobrym przykładem są fafernuchy, czyli kurpiowskie ciasteczka. Niezależnie od okresu historycznego Mazowsze było w centrum zainteresowania, to tutaj spływały różne kultury i tradycje tworząc ciekawą mieszankę - mówi Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Inicjatywy kulinarne

W ostatnich latach powstało wiele miejsc i wydarzeń, gdzie można skosztować tradycyjne dania z Mazowsza.

- Na Mazowszu jest mnóstwo inicjatyw kulinarnych. Warto wymienić chociażby Mazowiecką Michę Szlachecką. Powstała oddolnie przez osoby zainteresowane czasami szlacheckimi. Do tego szlaku należy między innymi Dwór Mościbrody. Tam potrawy są robione z rzeczy znalezionych i wyprodukowanych w okolicy, w myśl tradycyjnej zasady - opowiada Stelmańska.

- Co roku na zamku w Liwie odbywa się festiwal Smaków. Co prawda jest związany z Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego, ale tam także można skosztować mnóstwo potraw z Mazowsza. Z kolei w Muzeum Wsi Mazowieckiej oprócz poznania kulinariów można przekonać się jak żyli ludzie na mazowieckiej wsi na przełomie XIX i XX wieku, łącznie z przykładami  architektury charakterystycznej dla tamtych czasów - dodaje.

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…