Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mężczyzna w trakcie gotowania

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obfitości oferty kulinarnej na Mazowszu. Region oprócz szerokiej gamy  potraw ma do zaoferowania także wiele ciekawych inicjatyw, łączących przyjemne, czyli zaspokojenie głodu z pożytecznym – poznaniem historii.

Różne smaki Mazowsza

Położenie geograficzne i status Mazowsza spowodowały, że ten region stał się właściwie kolebką polskiej kuchni.

- Główna cecha turystyki kulinarnej na mazowszu to różnorodność. Oprócz tych rdzennych potraw, zawiera w sobie także znane z innych regionów Polski, chociażby kurpiowskiego, czy podlaskiego. Dobrym przykładem są fafernuchy, czyli kurpiowskie ciasteczka. Niezależnie od okresu historycznego Mazowsze było w centrum zainteresowania, to tutaj spływały różne kultury i tradycje tworząc ciekawą mieszankę - mówi Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Inicjatywy kulinarne

W ostatnich latach powstało wiele miejsc i wydarzeń, gdzie można skosztować tradycyjne dania z Mazowsza.

- Na Mazowszu jest mnóstwo inicjatyw kulinarnych. Warto wymienić chociażby Mazowiecką Michę Szlachecką. Powstała oddolnie przez osoby zainteresowane czasami szlacheckimi. Do tego szlaku należy między innymi Dwór Mościbrody. Tam potrawy są robione z rzeczy znalezionych i wyprodukowanych w okolicy, w myśl tradycyjnej zasady - opowiada Stelmańska.

- Co roku na zamku w Liwie odbywa się festiwal Smaków. Co prawda jest związany z Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego, ale tam także można skosztować mnóstwo potraw z Mazowsza. Z kolei w Muzeum Wsi Mazowieckiej oprócz poznania kulinariów można przekonać się jak żyli ludzie na mazowieckiej wsi na przełomie XIX i XX wieku, łącznie z przykładami  architektury charakterystycznej dla tamtych czasów - dodaje.

Czytaj więcej

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…