Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mężczyzna w trakcie gotowania

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obfitości oferty kulinarnej na Mazowszu. Region oprócz szerokiej gamy  potraw ma do zaoferowania także wiele ciekawych inicjatyw, łączących przyjemne, czyli zaspokojenie głodu z pożytecznym – poznaniem historii.

Różne smaki Mazowsza

Położenie geograficzne i status Mazowsza spowodowały, że ten region stał się właściwie kolebką polskiej kuchni.

- Główna cecha turystyki kulinarnej na mazowszu to różnorodność. Oprócz tych rdzennych potraw, zawiera w sobie także znane z innych regionów Polski, chociażby kurpiowskiego, czy podlaskiego. Dobrym przykładem są fafernuchy, czyli kurpiowskie ciasteczka. Niezależnie od okresu historycznego Mazowsze było w centrum zainteresowania, to tutaj spływały różne kultury i tradycje tworząc ciekawą mieszankę - mówi Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Inicjatywy kulinarne

W ostatnich latach powstało wiele miejsc i wydarzeń, gdzie można skosztować tradycyjne dania z Mazowsza.

- Na Mazowszu jest mnóstwo inicjatyw kulinarnych. Warto wymienić chociażby Mazowiecką Michę Szlachecką. Powstała oddolnie przez osoby zainteresowane czasami szlacheckimi. Do tego szlaku należy między innymi Dwór Mościbrody. Tam potrawy są robione z rzeczy znalezionych i wyprodukowanych w okolicy, w myśl tradycyjnej zasady - opowiada Stelmańska.

- Co roku na zamku w Liwie odbywa się festiwal Smaków. Co prawda jest związany z Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego, ale tam także można skosztować mnóstwo potraw z Mazowsza. Z kolei w Muzeum Wsi Mazowieckiej oprócz poznania kulinariów można przekonać się jak żyli ludzie na mazowieckiej wsi na przełomie XIX i XX wieku, łącznie z przykładami  architektury charakterystycznej dla tamtych czasów - dodaje.