Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Andrzej Kindler wiceprezes PIT siedzi na kanapie w szarej marynarce, czerwonych spodniach uśmiechnięty.

Rodzice chętnie wysyłają dzieci na kolonie, albo obozy wakacyjne. To wpływa na pozytywne statystyki rynku. Martwi za to pewna nieświadomość rodziców strony prawnej tych wyjazdów, chociażby w kwestii wyboru organizatora odpoczynku 

W statystykach odnotowujemy wzrost jeżeli chodzi o zainteresowanie turystyką młodzieżową w Polsce. - mówi Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystycznej.- Ciężko porównać nasz rynek na tle Europy. Wypoczynek w formie kolonii, czy obozu jest specyficzny, w skali europejskiej większości państw nie jest tak znany, tak jak u nas. W Polsce te zwyczaje, by zapisywać dziecko np. w biurze podróży na kolonię zostały po przyzwyczajeniach z poprzedniego systemu. Jeżeli chodzi o konkretne liczby, to w zeszłym roku ponad 1,2 miliona polskich dzieci korzystało z dostępnych możliwości turystycznych. To dużo.

Rynek turystyki młodzieżowej w Polsce

Większość, a konkretniej 94% zainteresowanych zazwyczaj wybierało odpoczynek w kraju. Najpopularniejsze było województwo Pomorskie. W celach wypoczynkowych udało się tam 24% młodzieży. Potem w zestawieniu są zachodniopomorskie, małopolskie i śląskie. Najmniej chętnie wybierane jest województwo kujawsko-pomorskie. - mówi Kindler.

Szara strefa, problemy prawne

Rodzice muszą być świadomi, że samo zgłoszenie dziecka na kolonię lub obóz nie wystarczy. Należy sprawdzić, czy organizator posiada odpowiednie uprawnienia. Niestety... często jednak o tym się zapomina, przez co korzysta tzw. szara strefa,organizatorzy którzy nie posiadają wpisów do Rejestru Organizatora Turystyki.

Szara strefa w turystyce zawsze miała się dobrze. Niestety dalej tak jest. Szacujemy, że wśród organizatorów około 25% nie posiada wpisu do rejestru. To duża część rynku. Ci organizatorzy niestety udają, że wszystko jest zgodne z ustawą i na pierwszy rzut oka ciężko wykryć nieprawidłowości. Trudno też oszacować szarą strefę pod względem podatkowym. Trzeba spełnić konkretne kryteria, by nie mieć obowiązku wpisu, czyli: działanie okazjonalne, niekomercyjne i dla ograniczonej grupy. - tłumaczy Kindler.

Często jest tak, że jeżeli kolonia, albo obóz przebiegły bez problemu, to rodzic nie zwraca uwagi na aspekty prawne. Gorzej jak coś się wydarzy. Tak było na przykład w zeszłym roku.. Nie do końca legalny organizator od lat prowadził zapisy na wyjazdy dzieci. Z czasem wzbudził zaufanie, więc bez problemu gromadził grupy wypoczynkowe. W końcu jeden z kontrahentów odmówił współpracy. Organizator nie miał wpisu  i w winiku tego uczestnicy zostali bez zabezpieczenia. Jeżeli korzystamy z legalnego organizatora, to unikniemy takich sytuacji. Mamy zapewnioną między innymi gwarancję, czy wpłaty na fundusz turystyczny. To tworzy pewność, że jeżeli coś się wydarzy, to powrót dziecka i nasze pieniądze są zabezpieczone ustawowo. - dodaje.

Jeżeli chcemy być przekonani, że korzystamy z legalnego organizatora, to trzeba sprawdzić czy posiada wpis w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Należy też sprawić, czy np. Kolonia została zgłoszona w kuratorium oświaty. Czyli sam organizator musi być oficjalnie zgłoszony, jak i dana forma wypoczynku. - reasumuje Kindler.

Czytaj więcej

Moskwa: 100% zamrożenie taryfy gazowej na poziomie tego roku

Rządowa Tarcza Energetyczna, w tym dodatki na węgiel, inne źródła ciepła czy zamrożenie cen gazu to główne tematy podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, która odbyła się w gminie Pniewy.

Więcej…

Skuza: Grudzień jest ostatnim miesiącem na zakup obligacji skarbowych IKE

W grudniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75%, a 2-letnich 6,85%. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,85%.

Więcej…

Czarnek: aktualizacje systemu ELA

Czarnek: Najnowsze aktualizacje systemu ELA stanowią także duże wsparcie dla wszystkich polskich uczelni, które aplikują do prestiżowych, międzynarodowych rankingów.

Więcej…

Morawiecki: Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa

Grupa Wyszehradzka jest bardzo ważnym i efektywnym formatem współpracy regionalnej. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie państw V4 - Polski, Czech, Węgier i Słowacji - w Koszycach.

Więcej…

Gdański kongres sukcesu

Jest nas 60 milionów – rozsianych po wszystkich kontynentach. Ludzi, którzy czują się Polakami, przyznają do polskich korzeni, swoją polskość kultywują.

Więcej…