Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Andrzej Kindler wiceprezes PIT siedzi na kanapie w szarej marynarce, czerwonych spodniach uśmiechnięty.

Rodzice chętnie wysyłają dzieci na kolonie, albo obozy wakacyjne. To wpływa na pozytywne statystyki rynku. Martwi za to pewna nieświadomość rodziców strony prawnej tych wyjazdów, chociażby w kwestii wyboru organizatora odpoczynku 

W statystykach odnotowujemy wzrost jeżeli chodzi o zainteresowanie turystyką młodzieżową w Polsce. - mówi Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystycznej.- Ciężko porównać nasz rynek na tle Europy. Wypoczynek w formie kolonii, czy obozu jest specyficzny, w skali europejskiej większości państw nie jest tak znany, tak jak u nas. W Polsce te zwyczaje, by zapisywać dziecko np. w biurze podróży na kolonię zostały po przyzwyczajeniach z poprzedniego systemu. Jeżeli chodzi o konkretne liczby, to w zeszłym roku ponad 1,2 miliona polskich dzieci korzystało z dostępnych możliwości turystycznych. To dużo.

Rynek turystyki młodzieżowej w Polsce

Większość, a konkretniej 94% zainteresowanych zazwyczaj wybierało odpoczynek w kraju. Najpopularniejsze było województwo Pomorskie. W celach wypoczynkowych udało się tam 24% młodzieży. Potem w zestawieniu są zachodniopomorskie, małopolskie i śląskie. Najmniej chętnie wybierane jest województwo kujawsko-pomorskie. - mówi Kindler.

Szara strefa, problemy prawne

Rodzice muszą być świadomi, że samo zgłoszenie dziecka na kolonię lub obóz nie wystarczy. Należy sprawdzić, czy organizator posiada odpowiednie uprawnienia. Niestety... często jednak o tym się zapomina, przez co korzysta tzw. szara strefa,organizatorzy którzy nie posiadają wpisów do Rejestru Organizatora Turystyki.

Szara strefa w turystyce zawsze miała się dobrze. Niestety dalej tak jest. Szacujemy, że wśród organizatorów około 25% nie posiada wpisu do rejestru. To duża część rynku. Ci organizatorzy niestety udają, że wszystko jest zgodne z ustawą i na pierwszy rzut oka ciężko wykryć nieprawidłowości. Trudno też oszacować szarą strefę pod względem podatkowym. Trzeba spełnić konkretne kryteria, by nie mieć obowiązku wpisu, czyli: działanie okazjonalne, niekomercyjne i dla ograniczonej grupy. - tłumaczy Kindler.

Często jest tak, że jeżeli kolonia, albo obóz przebiegły bez problemu, to rodzic nie zwraca uwagi na aspekty prawne. Gorzej jak coś się wydarzy. Tak było na przykład w zeszłym roku.. Nie do końca legalny organizator od lat prowadził zapisy na wyjazdy dzieci. Z czasem wzbudził zaufanie, więc bez problemu gromadził grupy wypoczynkowe. W końcu jeden z kontrahentów odmówił współpracy. Organizator nie miał wpisu  i w winiku tego uczestnicy zostali bez zabezpieczenia. Jeżeli korzystamy z legalnego organizatora, to unikniemy takich sytuacji. Mamy zapewnioną między innymi gwarancję, czy wpłaty na fundusz turystyczny. To tworzy pewność, że jeżeli coś się wydarzy, to powrót dziecka i nasze pieniądze są zabezpieczone ustawowo. - dodaje.

Jeżeli chcemy być przekonani, że korzystamy z legalnego organizatora, to trzeba sprawdzić czy posiada wpis w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Należy też sprawić, czy np. Kolonia została zgłoszona w kuratorium oświaty. Czyli sam organizator musi być oficjalnie zgłoszony, jak i dana forma wypoczynku. - reasumuje Kindler.

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…