Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Andrzej Kindler wiceprezes PIT siedzi na kanapie w szarej marynarce, czerwonych spodniach uśmiechnięty.

Rodzice chętnie wysyłają dzieci na kolonie, albo obozy wakacyjne. To wpływa na pozytywne statystyki rynku. Martwi za to pewna nieświadomość rodziców strony prawnej tych wyjazdów, chociażby w kwestii wyboru organizatora odpoczynku 

W statystykach odnotowujemy wzrost jeżeli chodzi o zainteresowanie turystyką młodzieżową w Polsce. - mówi Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystycznej.- Ciężko porównać nasz rynek na tle Europy. Wypoczynek w formie kolonii, czy obozu jest specyficzny, w skali europejskiej większości państw nie jest tak znany, tak jak u nas. W Polsce te zwyczaje, by zapisywać dziecko np. w biurze podróży na kolonię zostały po przyzwyczajeniach z poprzedniego systemu. Jeżeli chodzi o konkretne liczby, to w zeszłym roku ponad 1,2 miliona polskich dzieci korzystało z dostępnych możliwości turystycznych. To dużo.

Rynek turystyki młodzieżowej w Polsce

Większość, a konkretniej 94% zainteresowanych zazwyczaj wybierało odpoczynek w kraju. Najpopularniejsze było województwo Pomorskie. W celach wypoczynkowych udało się tam 24% młodzieży. Potem w zestawieniu są zachodniopomorskie, małopolskie i śląskie. Najmniej chętnie wybierane jest województwo kujawsko-pomorskie. - mówi Kindler.

Szara strefa, problemy prawne

Rodzice muszą być świadomi, że samo zgłoszenie dziecka na kolonię lub obóz nie wystarczy. Należy sprawdzić, czy organizator posiada odpowiednie uprawnienia. Niestety... często jednak o tym się zapomina, przez co korzysta tzw. szara strefa,organizatorzy którzy nie posiadają wpisów do Rejestru Organizatora Turystyki.

Szara strefa w turystyce zawsze miała się dobrze. Niestety dalej tak jest. Szacujemy, że wśród organizatorów około 25% nie posiada wpisu do rejestru. To duża część rynku. Ci organizatorzy niestety udają, że wszystko jest zgodne z ustawą i na pierwszy rzut oka ciężko wykryć nieprawidłowości. Trudno też oszacować szarą strefę pod względem podatkowym. Trzeba spełnić konkretne kryteria, by nie mieć obowiązku wpisu, czyli: działanie okazjonalne, niekomercyjne i dla ograniczonej grupy. - tłumaczy Kindler.

Często jest tak, że jeżeli kolonia, albo obóz przebiegły bez problemu, to rodzic nie zwraca uwagi na aspekty prawne. Gorzej jak coś się wydarzy. Tak było na przykład w zeszłym roku.. Nie do końca legalny organizator od lat prowadził zapisy na wyjazdy dzieci. Z czasem wzbudził zaufanie, więc bez problemu gromadził grupy wypoczynkowe. W końcu jeden z kontrahentów odmówił współpracy. Organizator nie miał wpisu  i w winiku tego uczestnicy zostali bez zabezpieczenia. Jeżeli korzystamy z legalnego organizatora, to unikniemy takich sytuacji. Mamy zapewnioną między innymi gwarancję, czy wpłaty na fundusz turystyczny. To tworzy pewność, że jeżeli coś się wydarzy, to powrót dziecka i nasze pieniądze są zabezpieczone ustawowo. - dodaje.

Jeżeli chcemy być przekonani, że korzystamy z legalnego organizatora, to trzeba sprawdzić czy posiada wpis w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Należy też sprawić, czy np. Kolonia została zgłoszona w kuratorium oświaty. Czyli sam organizator musi być oficjalnie zgłoszony, jak i dana forma wypoczynku. - reasumuje Kindler.

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…