Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Thomas Schmidt, minister rozwoju regionalnego Saksonii, Kraju Związkowego Republiki Federalnej Niemiec, gościł w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie spotkał się z wiceministrem Waldemarem Budą. Wizyta odbyła się w ramach misji gospodarczej Saksonii w Polsce.

Tematami spotkania były m.in. współpraca transgraniczna, w tym program Interreg Polska – Saksonia, nowe instrumenty wspierania odbudowy i transformacji strukturalnej gospodarki, czyli Next Generation EU i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, a także wsparcie dla innowacji i cyfryzacji z programów Inteligentny Rozwój i Polska Cyfrowa.

- Doceniamy dobrą współpracę w ramach Programu Interreg Polska - Saksonia. Nasze ministerstwo oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Saksonii są instytucjami zarządzającymi tym programem. Cieszymy się, że współpraca będzie kontynuowana w nowej perspektywie finansowej. Liczymy też na szybkie uzgodnienia wspólnej alokacji, co pozwoli na uruchomienie programu już w drugiej połowie 2021 roku - powiedział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Podkreślił również, że Polska docenia nowo wprowadzone instrumenty unijne wspierające odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię, a także narzędzia umożliwiające jej transformację strukturalną. Chodzi m.in. o transformację cyfrową i energetyczną regionów górniczych. W tym obszarze Polskę i Saksonię - ze względu na transformację regionu górniczego w Łużycach - łączy wspólnota interesów.

Ponadto podczas spotkania wiceminister Buda zaakcentował, że innowacje i cyfryzacja są jednym z priorytetów dla rządu polskiego.

- W obecnej perspektywie finansowej Funduszy Europejskich efektywnie wykorzystujemy środki na ten cel. W krajowych i regionalnych programach operacyjnych to łącznie 13 mld euro. Chcemy kontynuować ten trend w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Zgodnie z przewidywaniami 25 proc. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznanych Polsce zostanie przeznaczonych na wsparcie innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej - dodał wiceminister Waldemar Buda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…