Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Cieszę się, że pomimo zmieniającej się sytuacji międzynarodowej zarówno w Europie, jak i poza nią, Konferencja Utrechcka nadal oferuje bezcenne forum otwartej debaty – powiedział szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz, inaugurując XXIX edycję stałego forum polsko-holenderskich konsultacji.

W swoim wystąpieniu minister spraw zagranicznych zwrócił uwagę na ewolucję tego bilateralnego formatu spotkań – od instrumentu wspierania przez Holandię integracji Polski z Unią Europejską do opartego na równości partnerstwa, w ramach którego oba kraje pozostają zdeterminowane, aby kształtować Unię odpowiadającą aktualnym potrzebom swoich społeczeństw.

Minister podkreślił ponadto zbliżone stanowisko Polski i Holandii w wielu obszarach polityki międzynarodowej  – m.in. w odniesieniu do znaczenia więzi transatlantyckiej, kwestii brexitu czy szeroko pojmowanej agendy Narodów Zjednoczonych. 

Jako ważną kwestię w stosunkach dwustronnych szef polskiej dyplomacji wymienił sytuację Polaków w Holandii. - Naszą wspólną odpowiedzialnością powinno być zapewnienie Polakom [mieszkającym w Holandii] właściwych warunków pracy, w tym ochrony przed nadużyciami i wykorzystaniem - stwierdził minister Czaputowicz.

Mówiąc o przyszłości UE szef polskiego MSZ krytycznie ocenił decyzję Rady Europejskiej o odłożeniu negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. - Ta decyzja poważnie zaszkodziła wiarygodności Unii na Bałkanach Zachodnich - zauważył minister Czaputowicz. Wskazał ponadto, że Partnerstwo Wschodnie, 10 lat po jego zainicjowaniu, powinno jeszcze bardziej wzmocnić swój potencjał, będąc znaczącym instrumentem w procesie eksportu europejskich wartości do krajów Partnerstwa. 

Odnosząc się do zagadnienia relacji Unii Europejskiej z Paktem Północnoatlantyckim minister Czaputowicz określił NATO jako skutecznego gwaranta bezpieczeństwa europejskiego. 

– Polska stoi na stanowisku, że w celu osiągnięcia silnego komponentu wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa musimy mówić jednym głosem - powiedział szef polskiej dyplomacji. Wskazał przy tym jak ważne jest zachowanie jednocześnie bliskiej współpracy z USA i innymi członkami NATO.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…