Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Cieszę się, że pomimo zmieniającej się sytuacji międzynarodowej zarówno w Europie, jak i poza nią, Konferencja Utrechcka nadal oferuje bezcenne forum otwartej debaty – powiedział szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz, inaugurując XXIX edycję stałego forum polsko-holenderskich konsultacji.

W swoim wystąpieniu minister spraw zagranicznych zwrócił uwagę na ewolucję tego bilateralnego formatu spotkań – od instrumentu wspierania przez Holandię integracji Polski z Unią Europejską do opartego na równości partnerstwa, w ramach którego oba kraje pozostają zdeterminowane, aby kształtować Unię odpowiadającą aktualnym potrzebom swoich społeczeństw.

Minister podkreślił ponadto zbliżone stanowisko Polski i Holandii w wielu obszarach polityki międzynarodowej  – m.in. w odniesieniu do znaczenia więzi transatlantyckiej, kwestii brexitu czy szeroko pojmowanej agendy Narodów Zjednoczonych. 

Jako ważną kwestię w stosunkach dwustronnych szef polskiej dyplomacji wymienił sytuację Polaków w Holandii. - Naszą wspólną odpowiedzialnością powinno być zapewnienie Polakom [mieszkającym w Holandii] właściwych warunków pracy, w tym ochrony przed nadużyciami i wykorzystaniem - stwierdził minister Czaputowicz.

Mówiąc o przyszłości UE szef polskiego MSZ krytycznie ocenił decyzję Rady Europejskiej o odłożeniu negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. - Ta decyzja poważnie zaszkodziła wiarygodności Unii na Bałkanach Zachodnich - zauważył minister Czaputowicz. Wskazał ponadto, że Partnerstwo Wschodnie, 10 lat po jego zainicjowaniu, powinno jeszcze bardziej wzmocnić swój potencjał, będąc znaczącym instrumentem w procesie eksportu europejskich wartości do krajów Partnerstwa. 

Odnosząc się do zagadnienia relacji Unii Europejskiej z Paktem Północnoatlantyckim minister Czaputowicz określił NATO jako skutecznego gwaranta bezpieczeństwa europejskiego. 

– Polska stoi na stanowisku, że w celu osiągnięcia silnego komponentu wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa musimy mówić jednym głosem - powiedział szef polskiej dyplomacji. Wskazał przy tym jak ważne jest zachowanie jednocześnie bliskiej współpracy z USA i innymi członkami NATO.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…