Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Cieszę się, że pomimo zmieniającej się sytuacji międzynarodowej zarówno w Europie, jak i poza nią, Konferencja Utrechcka nadal oferuje bezcenne forum otwartej debaty – powiedział szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz, inaugurując XXIX edycję stałego forum polsko-holenderskich konsultacji.

W swoim wystąpieniu minister spraw zagranicznych zwrócił uwagę na ewolucję tego bilateralnego formatu spotkań – od instrumentu wspierania przez Holandię integracji Polski z Unią Europejską do opartego na równości partnerstwa, w ramach którego oba kraje pozostają zdeterminowane, aby kształtować Unię odpowiadającą aktualnym potrzebom swoich społeczeństw.

Minister podkreślił ponadto zbliżone stanowisko Polski i Holandii w wielu obszarach polityki międzynarodowej  – m.in. w odniesieniu do znaczenia więzi transatlantyckiej, kwestii brexitu czy szeroko pojmowanej agendy Narodów Zjednoczonych. 

Jako ważną kwestię w stosunkach dwustronnych szef polskiej dyplomacji wymienił sytuację Polaków w Holandii. - Naszą wspólną odpowiedzialnością powinno być zapewnienie Polakom [mieszkającym w Holandii] właściwych warunków pracy, w tym ochrony przed nadużyciami i wykorzystaniem - stwierdził minister Czaputowicz.

Mówiąc o przyszłości UE szef polskiego MSZ krytycznie ocenił decyzję Rady Europejskiej o odłożeniu negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. - Ta decyzja poważnie zaszkodziła wiarygodności Unii na Bałkanach Zachodnich - zauważył minister Czaputowicz. Wskazał ponadto, że Partnerstwo Wschodnie, 10 lat po jego zainicjowaniu, powinno jeszcze bardziej wzmocnić swój potencjał, będąc znaczącym instrumentem w procesie eksportu europejskich wartości do krajów Partnerstwa. 

Odnosząc się do zagadnienia relacji Unii Europejskiej z Paktem Północnoatlantyckim minister Czaputowicz określił NATO jako skutecznego gwaranta bezpieczeństwa europejskiego. 

– Polska stoi na stanowisku, że w celu osiągnięcia silnego komponentu wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa musimy mówić jednym głosem - powiedział szef polskiej dyplomacji. Wskazał przy tym jak ważne jest zachowanie jednocześnie bliskiej współpracy z USA i innymi członkami NATO.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…