Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Unia Europejska musi mówić jednym głosem w relacjach z partnerem tak silnym jak Chiny - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.

Głównym tematem dyskusji ministrów był stan relacji pomiędzy Unią Europejską a Chinami, w tym przygotowania szczytu UE-Chiny, który ma się odbyć w czerwcu, oraz zaplanowanego na wrzesień br. spotkania liderów UE-27 i Chin. Uczestnicy spotkania omówili także sytuację w Afganistanie.

W dyskusji dotyczącej współpracy UE z Chinami szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że rosnące znaczenie Chin w wymiarze globalnym wymaga większej jedności UE. Przypomniał przy tym przedstawione przez Polskę w czerwcu 2019 r. propozycje zasad współpracy UE z Chinami, obejmujące m. in. zapewnienie przejrzystości i koordynacji UE w odniesieniu do Chin, znaczenie relacji transatlantyckich w budowaniu relacji z Pekinem, czy poszukiwanie równowagi między pragmatycznym podejściem a ochroną wspólnych wartości. Zauważył także, że rynek chiński pozostaje zamknięty dla produktów europejskich, w szczególności produktów rolno-spożywczych. 

- Dla Polski dalsza eliminacja barier w handlu oraz zapewnienie na zasadach wzajemności dostępu do rynku chińskiego dla towarów pochodzących z UE ma kluczowe znaczenie – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz. 

Ministrowie UE uzgodnili tekst oświadczenia wyrażającego zaniepokojenie działaniami Chin podważającymi międzynarodowe zobowiązania dotyczące statusu Hongkongu.

W dyskusji na temat Afganistanu minister Czaputowicz podkreślił znaczenie zaangażowania UE w wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji politycznej i poprawy bezpieczeństwa w tym państwie. - Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie przyjęte między prezydentem Aszrafem Ghanim, a dr. Abdullahem Abdullahem – przewodniczącym Wysokiej Rady ds. Pojednania Narodowego - powiedział minister Czaputowicz. Przypomniał także, że Polska pozostaje zaangażowana w działania na rzecz stabilizacji sytuacji w Afganistanie, również poprzez udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

{crossposting}

Czytaj więcej

Kurtyka: Polska unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Photo by Laura Ockel on Unsplash

Ożywienie gospodarek po pandemii COVID-19 w zgodzie z zapisami Porozumienia paryskiego to główny temat 4. spotkania ministrów ds. klimatu (Ministerial on Climate Action – MoCA).

Więcej…

Błaszczak: Serdecznie dziękuję pracownikom wojskowej służby zdrowia

- Wojskowa służba zdrowia rozwija się. Miarą tego rozwoju niech będzie fakt, że w 2015 r. na pierwszym roku wojskowych studiów medycznych było 50 studentów. W tym roku jest 150. Podkreślam ten fakt porównując rok 2015 do roku 2020, żeby pokazać jak Polska się zmieniła, jak zmieniło się Wojsko Polskie.

Więcej…

Przybył: Kryzys jako szansa – eksperci debatują

Nie wiemy, kiedy oficjalnie zostanie ogłoszony koniec pandemii COVID-19, ale coraz więcej symptomów wskazuje na to, że dla biznesu wyjście z katastrofy rozpoczęło się na dobre.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: Utrzymać finansowanie inwestycji gazowych z funduszy UE

W ramach projektu gazyfikacji rejonu Szczawnicy wybudowano dotychczas ponad 51 km sieci przesyłu gazu, docelowa ma to być 73 km

Gazyfikacja rejonu Szczawnicy, inwestycje gazowe w Małopolsce, czy wsparcie projektów gazowych w przyszłej perspektywie to główne tematy poruszane podczas spotkania w Zakopanem z udziałem m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, oraz samorządowców z województwa małopolskiego. 

Więcej…

Duda: dwa ośrodki dla łyżwiarzy szybkich - Zakopane i Tomaszów Mazowiecki

Nie tak dawno nie mieliśmy w Polsce żadnego toru do łyżwiarstwa szybkiego, a teraz mamy gotowy już tor w Tomaszowie Mazowieckim, w środku Polski, do którego dołączy tor lodowy w Zakopanem

Prezydent Andrzej Duda ogłosił podczas wizyty w COS Zakopane, że u podnóża Tatr powstanie zadaszony tor lodowy do łyżwiarstwa szybkiego. 

Więcej…