Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Unia Europejska musi mówić jednym głosem w relacjach z partnerem tak silnym jak Chiny - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.

Głównym tematem dyskusji ministrów był stan relacji pomiędzy Unią Europejską a Chinami, w tym przygotowania szczytu UE-Chiny, który ma się odbyć w czerwcu, oraz zaplanowanego na wrzesień br. spotkania liderów UE-27 i Chin. Uczestnicy spotkania omówili także sytuację w Afganistanie.

W dyskusji dotyczącej współpracy UE z Chinami szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że rosnące znaczenie Chin w wymiarze globalnym wymaga większej jedności UE. Przypomniał przy tym przedstawione przez Polskę w czerwcu 2019 r. propozycje zasad współpracy UE z Chinami, obejmujące m. in. zapewnienie przejrzystości i koordynacji UE w odniesieniu do Chin, znaczenie relacji transatlantyckich w budowaniu relacji z Pekinem, czy poszukiwanie równowagi między pragmatycznym podejściem a ochroną wspólnych wartości. Zauważył także, że rynek chiński pozostaje zamknięty dla produktów europejskich, w szczególności produktów rolno-spożywczych. 

- Dla Polski dalsza eliminacja barier w handlu oraz zapewnienie na zasadach wzajemności dostępu do rynku chińskiego dla towarów pochodzących z UE ma kluczowe znaczenie – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz. 

Ministrowie UE uzgodnili tekst oświadczenia wyrażającego zaniepokojenie działaniami Chin podważającymi międzynarodowe zobowiązania dotyczące statusu Hongkongu.

W dyskusji na temat Afganistanu minister Czaputowicz podkreślił znaczenie zaangażowania UE w wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji politycznej i poprawy bezpieczeństwa w tym państwie. - Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie przyjęte między prezydentem Aszrafem Ghanim, a dr. Abdullahem Abdullahem – przewodniczącym Wysokiej Rady ds. Pojednania Narodowego - powiedział minister Czaputowicz. Przypomniał także, że Polska pozostaje zaangażowana w działania na rzecz stabilizacji sytuacji w Afganistanie, również poprzez udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…