Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Unia Europejska musi mówić jednym głosem w relacjach z partnerem tak silnym jak Chiny - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.

Głównym tematem dyskusji ministrów był stan relacji pomiędzy Unią Europejską a Chinami, w tym przygotowania szczytu UE-Chiny, który ma się odbyć w czerwcu, oraz zaplanowanego na wrzesień br. spotkania liderów UE-27 i Chin. Uczestnicy spotkania omówili także sytuację w Afganistanie.

W dyskusji dotyczącej współpracy UE z Chinami szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że rosnące znaczenie Chin w wymiarze globalnym wymaga większej jedności UE. Przypomniał przy tym przedstawione przez Polskę w czerwcu 2019 r. propozycje zasad współpracy UE z Chinami, obejmujące m. in. zapewnienie przejrzystości i koordynacji UE w odniesieniu do Chin, znaczenie relacji transatlantyckich w budowaniu relacji z Pekinem, czy poszukiwanie równowagi między pragmatycznym podejściem a ochroną wspólnych wartości. Zauważył także, że rynek chiński pozostaje zamknięty dla produktów europejskich, w szczególności produktów rolno-spożywczych. 

- Dla Polski dalsza eliminacja barier w handlu oraz zapewnienie na zasadach wzajemności dostępu do rynku chińskiego dla towarów pochodzących z UE ma kluczowe znaczenie – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz. 

Ministrowie UE uzgodnili tekst oświadczenia wyrażającego zaniepokojenie działaniami Chin podważającymi międzynarodowe zobowiązania dotyczące statusu Hongkongu.

W dyskusji na temat Afganistanu minister Czaputowicz podkreślił znaczenie zaangażowania UE w wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji politycznej i poprawy bezpieczeństwa w tym państwie. - Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie przyjęte między prezydentem Aszrafem Ghanim, a dr. Abdullahem Abdullahem – przewodniczącym Wysokiej Rady ds. Pojednania Narodowego - powiedział minister Czaputowicz. Przypomniał także, że Polska pozostaje zaangażowana w działania na rzecz stabilizacji sytuacji w Afganistanie, również poprzez udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

{crossposting}